Týdenní souhrn
1. – 5. 11. 2021

 
 

ČNB zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 1,75 % a lombardní sazby na 3,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 5. listopadu 2021.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

ČNB v médiích po zvýšení sazeb

Členové bankovní rady ČNB vysvětlovali v médiích bezprostředně po měnověpolitickém jednání 4. 11. 2021 své rozhodnutí zvýšit základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB zveřejnila novou prognózu

Makroekonomická prognóza je klíčovým podkladem pro rozhodování bankovní rady ČNB. Představuje vnímání odborníků ČNB ohledně nejpravděpodobnějšího budoucího vývoje ekonomiky včetně chování samotné centrální banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB brzdí inflaci

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je ředitel sekce měnové Petr Král, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 12. listopadu 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Setkání s analytiky

V pátek 5. listopadu 2021, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představil novou prognózu ČNB guvernér Jiří Rusnok a ředitel měnové sekce Petr Král. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE VIDEO
 

čnBlog – Konec éry LIBORů na finančních trzích: Co bude dál?

Přelom roku je důležitým mezníkem v reformě referenčních sazeb na finančních trzích, známých jako IBORy (interbank offered rates). Jejich pověst pošramotily případy manipulace ze strany některých bank. Které sazby skončí, jaké sazby je nahrazují a v čem se liší?

 
ČNBLOG
 

Inflační očekávání finančního trhu – říjen

V říjnu poskytli své příspěvky do průzkumu ČNB všichni dotázaní respondenti, tedy patnáct domácích a tři zahraniční analytici, kteří v ročním horizontu počítají s o poznání vyšší inflací, než předpokládali v minulém šetření. Mírně nahoru se tentokrát posunula i tříletá inflační prognóza.

 
PDF, 718 kB
 

Vishing: Opětovné upozornění na telefonáty zneužívající jméno ČNB

Česká národní banka zaznamenala v posledních dnech další pokusy o podvodné hovory, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k bankovním účtům. ČNB důrazně doporučuje občanům, aby nikomu neposkytovali své osobní či další citlivé údaje či finanční prostředky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 3. čtvrtletí roku 2021

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 3. čtvrtletí roku 2021za oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Přijďte diskutovat s guvernérem ČNB

Česká národní banka a Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové vás zvou na diskusi s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem a dalšími významnými ekonomy a hosty. Témata? Velice aktuální: Co je cenová stabilita – hlavní úkol ČNB a Digitální měna ČNB – budoucnost koruny? Akce se uskuteční 23. listopadu 2021 v Hradci Králové.

 
Více informací a registrace
 
 
 

Očekávané události

 
9. 11. 2021
 
10. 11. 2021
 
11. 11. 2021
 
12. 11. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!