Týdenní souhrn
(4. – 8. 9. 2023)

 
 

Eva Zamrazilová: I když inflace klesá, ještě to není důvod otočit kormidlo a začít snižovat sazby

„Ačkoliv už několik měsíců vidíme relativně příznivá čísla o inflaci, není to ještě důvod k tomu, otočit kormidlo měnové politiky,“  řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v rozhovoru pro deník Právo.

 
ROZHOVOR
 

Jan Procházka: Nová realita ukazuje, že se nulové sazby nevrátí

Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka byl hostem prvního dílu nového pořadu Svět financí na Prima CNN. Mluvil o budoucím vývoji inflace, úrokových sazbách či hypotečním trhu.

 
ROZHOVOR
 

Diskusní fórum ČNB na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

Česká národní banka a Fakulta managementu a ekonomiky UTB ve Zlíně vás zvou na Diskusní fórum ČNB s guvernérem Alešem Michlem, viceguvernérem Janem Fraitem, členem bankovní rady Janem Kubíčkem a dalšími významnými ekonomy a hosty. Akce se uskuteční 17. října 2023 v prostorách Auly Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Témata:

  • Cesta k cíli – úvodní projev guvernéra ČNB Aleše Michla
  • Panel I: Měnová politika a návrat k normálu – téma uvede člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček
  • Panel II: Příběh českého bankovnictví – téma uvede viceguvernér ČNB Jan Frait
 
POZVÁNKA
 

ČNB zpřístupní registr pro platby na kontakt

Nový registr umožní bankám zprovoznit službu platby na kontakt, která zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Registr pro platby na kontakt bude provozovat Česká národní banka. Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby. Banky do něj budou mít přístup od 30. října 2023. Platby na kontakt by se pro veřejnost mohly spustit v průběhu listopadu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB zrušila úročení povinných minimálních rezerv

Bankovní rada 7. září 2023 rozhodla o zrušení úročení povinných minimálních rezerv (PMR) s platností od 5. října 2023, od prvního dne nového udržovacího cyklu povinných minimálních rezerv.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Česká národní banka upozorňuje na nezákonné nabídky spotřebitelských úvěrů, u nichž je vyžadováno zaplacení zálohy či kauce. ČNB apeluje na spotřebitele, aby předem žádnou finanční částku za poskytnutí spotřebitelského úvěru nehradili a vždy si ověřili, že ten, kdo úvěr nabízí, je veden v registru ČNB.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Jakub Kunert v Podcastu nad zlato

Hlavní archivář ČNB Jakub Kunert byl hostem pořadu Podcast nad zlato, ve kterém představuje nabídku Návštěvnického centra ČNB, seznamuje s historií centrálního bankovnictví a popisuje práci archiváře ČNB.

 
PODCAST
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Ze zákulisí včerejšího vysílání premiéry nového pořadu Svět financí na CNN Prima News. Hostem byl člen bankovní rady Jan Procházka.

 
 
 

Očekávané události

 
11. 9. 2023
 
13. 9. 2023
 
14. 9. 2023
 
15. 9. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB