Týdenní souhrn
8. – 12. 3. 2021

 
 

Guvernér: Zavřít podniky kvůli epidemii nelze

Rozhovor J. Rusnoka pro Info.cz: „Vím, že lidský život se nedá měřit penězi, ale ztráty, které by přineslo zavření průmyslu, jsou zřejmé, zatímco efekty takového opatření jsou velmi nejisté. Pouštět se do tohoto dobrodružství považuji za nemoudré.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda – Ztráty bank nemá jako první platit daňový poplatník

Komentář V. Bendy pro Hospodářské noviny: „Podle principu nové první linie obrany MREL, kterou začaly banky postupně budovat, se na záchraně banky v problémech podílí primárně ti, kdo z jejich ziskovosti do té doby nejvíce těžili.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace i v únoru 2021 nad prognózou

Meziroční růst cen potravin začátkem letošního roku nečekaně zrychlil a částečně kompenzoval své překvapivé výrazné zpomalení na konci loňska. Proti odhadům ČNB byla v únoru vyšší i jádrová inflace, která nezahrnuje sezonní vlivy. "Zmírnění meziročního poklesu cen pohonných hmot v únoru zhruba odpovídalo prognóze. Prognóze pak odpovídaly i primární dopady změn nepřímých daní," uvedl ředitel sekce měnové Petr Král.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Jaké faktory ovlivňují vývoj v pojišťovacím sektoru v Evropě?

Jaké faktory ovlivňují pojistné? To je otázka, na kterou v evropském kontextu odpovídají autoři blogu, ve kterém shrnují výsledky výzkumného článku. Tyto výsledky jsou využity ke zpřesnění stávajících makroobezřetnostních zátěžových testů pojistného sektoru.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 14/2020 – The Effect of Monetary Policy on House Prices – How Strong is the Transmission?

Výzkumná práce Dominiky Ehrenbergerové a Josefa Bajzíka analyzuje vliv měnové politiky na ceny nemovitostí zkoumáním obsáhlé empirické literatury na toto téma.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vyhlašujeme 5. ročník Ceny ČNB!

Česká národní banka, partner Ekonomické olympiády pořádané Institutem ekonomického vzdělávání, vyhlašuje v rámci tohoto projektu již 5. ročník soutěže o Cenu ČNB!

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
15. 3. 2021
 
16. 3. 2021
 
18. 3. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se 
tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

CNB Newsletter - Main

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!