Týdenní souhrn
(9. – 13. 10. 2023)

 
 

Eva Zamrazilová: Inflace zpomaluje, jak jsme očekávali

„Z pohledu měnové politiky zpomaluje vývoj inflace tak, jak jsme čekali, a máme k tomu navíc ještě určitou rezervu,“ uvedla k vývoji cen v září viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v pořadu Press klub Frekvence 1. „Kdyby nebylo úsporného tarifu v loňském roce, tak by při té mnou očekávané stabilitě cenové hladiny pro další měsíce už inflace opravdu klesala k šesti procentům a níže,“ dodala Eva Zamrazilová s tím, že statistika ale ukáže vyšší číslo.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Vidíme jasné známky toho, že inflace klesá

„Myslím si, že si můžeme připsat jako dílčí zásluhu za to, že jsme na situaci začali reagovat poměrně včas a poměrně razantně,“ uvedl člen bankovní rady Tomáš Holub o měnové politice ČNB v uplynulých dvou letech v rozhovoru pro Amundi FundCast. „A teď už vidíme jasné známky toho, že inflace klesá,“ dodal.

 
ROZHOVOR
 

Další citelný pokles inflace v září 2023 předčil prognózu

Zářijová cenová hladina meziročně vzrostla o 6,9 %. Inflace tak dále výrazně zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Zářijová meziroční inflace byla ve srovnání s letní prognózou ČNB o 0,3 procentního bodu nižší. Zapříčinily to zejména výraznější než očekávané zpomalení růstu cen potravin, nižší jádrová inflace a v menší míře také slabší růst regulovaných cen. Naopak ceny pohonných hmot meziročně poklesly mírněji, než předpovídala prognóza.

 
KOMENTÁŘ
 

Panelová diskuse: Nekonvenční měnová politika u konce s dechem?

Česká národní banka ve spolupráci s Českou společností ekonomickou uspořádala panelovou diskusi s názvem „Nekonvenční měnová politika u konce s dechem? Aneb jak čtvrtstoletí vysoce uvolněné měnové politiky v Japonsku ovlivnilo makroekonomické myšlení”. Hlavními řečníky byli viceguvernér Jan Frait a ekonom Miroslav Singer. Moderátorem byl člen bankovní rady Jan Kubíček. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Seminář ČNB k pravidlům vytváření a nabízení investičních nástrojů při poskytování investičních služeb

Česká národní banka uspořádala 6. října 2023 v Kongresovém sále ČNB odborný seminář k pravidlům vytváření a nabízení investičních nástrojů při poskytování investičních služeb.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prezentace pro setkání během zasedání MMF

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů Luboše Komárka na téma Prognóza ČNB (Zpráva o měnové politice léto 2023 – aktualizace) pro sérii konferencí pořádaných během zasedání Mezinárodního měnového fondu 2023.

 
PDF, 5 MB
 

čnBlog – Inflační paradox: říjnová inflace vyskočí, i kdyby se už nezdražovalo

Jak může být inflace 6,9 %, když cenová hladina v září oproti srpnu klesla o 0,7 %? A jak je možné, že v říjnu meziroční inflace dokonce zrychlí nad 8 %, i kdyby se ceny oproti září vůbec nezměnily? Tyto paradoxy ve svém blogu vysvětlují poradci bankovní rady Tomáš Adam a Jiří Schwarz.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Hospodářský a finanční cyklus významných světových ekonomik

„Sledovat hospodářský cyklus nestačí,“ píše Jakub Doležal ze sekce měnové ČNB. Podle něj je třeba při popisu kolísání hospodářského cyklu přihlédnout i k cyklu finančnímu. Ve svém článku se zaměřuje na praktické aspekty spjaté s modelováním obou těchto cyklů a přináší srovnání jejich vývoje pro významné světové ekonomiky – USA, Japonsko, Spojené království, Německo a Francii.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Německo – opět nemocný muž Evropy?

„Aktuální vývoj v německém průmyslu je směsicí dopadů strukturálních změn, šoků v dodavatelských řetězcích a cyklického oslabení, které odráží zhoršení globální poptávky a přísnější měnovou politiku v eurozóně. Obavy z rozsáhlé deindustrializace ale nejsou na místě, protože transformace německého průmyslu se již dávno rozběhla. Na druhou stranu demografické změny, zajištění stabilních dodavatelských řetězců či přechod na nízkoemisní ekonomiku představují skutečné výzvy pro německé hospodářství,“ píše ve svém příspěvku pro čnBlog Soňa Benecká ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 11/2023 – How Do Climate Policies Affect Holdings of Green and Brown Firms’ Securities?

S využitím dat na úrovni jednotlivých cenných papírů autoři ukazují, že po Pařížské dohodě o změně klimatu a Summitu OSN v roce 2019 finanční sektor zvýšil držbu cenných papírů zelených firem a snížil držbu cenných papírů hnědých firem. Pandemie COVID-19 měla podobný dopad, což zdůrazňuje roli uhlíkové rizikové prémie. Soukromý nefinanční sektor naopak zvýšil svoji držbu cenných papírů hnědých firem, což ukazuje na přesun tranzitivních rizik k tomuto sektoru. 

 
PUBLIKACE
 

ČNB sloučila další agendy, zefektivňuje provoz

Česká národní banka sloučí sekci správní se samostatným odborem lidských zdrojů. Už podruhé v tomto roce tak přistoupila ke snížení počtu ředitelů přímo podřízených bankovní radě, a to z 15 na 14. Rozhodla o tom bankovní rada 5. října 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity „JTIS Group“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „JTIS Group“, který na webových stránkách https://jtisgroup.com/cz nabízí obchodování s měnovými páry (forex), akciovými indexy, komoditami a kryptoměnami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. 

 
UPOZORNĚNÍ
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Viceguvernér Jan Frait a ekonom Miroslav Singer diskutovali na téma Nekonvenční měnová politika u konce s dechem? Aneb jak čtvrtstoletí vysoce uvolněné měnové politiky v Japonsku ovlivnilo makroekonomické myšlení. Moderátorem akce ČNB a ČSE byl člen bankovní rady Jan Kubíček.


ČNB – Nekonvenční měnová politika u konce s dechem? Záznam panelové diskuse České národní banky a České společnosti ekonomické je k dispozici na YouTube, na Spotify a na Apple Podcasts.


ČNB – Proces dezinflace zdárně pokračuje, říká Jakub Matějů, náměstek ředitele sekce měnové ČNB. Jak komentuje výhled inflace pro příští měsíce?

 
 
 

Očekávané události

 
17. 10. 2023
 
19.10. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB