Týdenní souhrn
20. – 23. 12. 2021

 
 

ČNB zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 1 procentní bod na 3,75 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 2,75 % a lombardní sazby na 4,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 23. prosince 2021.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

M. Mora vysvětluje zvýšení úrokových sazeb

Viceguvernér Marek Mora vysvětluje v pořadu Byznys ČT24 Speciál prosincové měnověpolitické rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit úrokové sazby o 1 procentní bod.

 
ROZHOVOR
 

Monitoring centrálních bank – prosinec

Většina centrálních bank je nucena řešit otázku, zda současné inflační tlaky jsou přechodné nebo trvalé. Toto rozlišení je zásadní pro posouzení, zda, kdy a v jaké míře by centrální banky měly snižovat úrovně svých dosavadních měnověpolitických stimulů. Část námi sledovaných centrálních bank již zahájila zvyšování klíčových měnověpolitických úrokových sazeb, zatímco jiné centrální banky prozatím ponechávají úrokové sazby na velmi nízkých hodnotách a v různé míře omezují programy nákupů aktiv. Aktuální Téma pod lupou se věnuje problematice inflačních očekávání, jejich aktuálnímu vývoji a reakci centrálních bank na riziko jejich neukotvenosti. Ve vybraném projevu odstupující prezident německé Bundesbanky Jens Weidmann zasazuje nedávný vývoj měnové politiky ECB do celkového kontextu a popisuje existující problémy a dlouhodobé výzvy.

 
PDF (610 kB)
 

CNB RPN 2/2021 – News versus Surprise in Structural Forecasting Models: Central Bankers’ Practical Perspective

Článek Karla Musila, Stanislava Tvrze a Jana Vlčka zkoumá, jak je v prognózách centrálních bank nakládáno se šoky. V rámci konceptu racionálních očekávání, který je široce využíván ve strukturálních makroekonomických modelech, je v článku zdůrazněn rozdíl mezi očekávanými a neočekávanými šoky a argumentováno, že s většinou šoků by v prognózách centrálních bank mělo být nakládáno jako s očekávanými.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vše nejlepší do nového roku

Česká národní banka přeje všem klidné a radostné vánoční svátky a vše dobré do nadcházejícího roku.
 

STOJÍME ZA VÁMI I V ROCE 2022!

 
PF 2022 (Video)
 
 
 

Očekávané události

 
31. 12. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!