Týdenní souhrn
(13. – 16. 11. 2023)

 
 

Jan Frait: Ekonomika se ode dna odrazí příští rok

„Ode dna se odrazíme určitě v příštím roce, pokud se nestane nic nečekaného a dramatického, protože opět mzdy začnou růst rychleji než inflace a to samozřejmě pomůže oživit částečně spotřebu a velmi pozvolna se ekonomika začne posunovat směrem k většímu optimismu,“ řekl viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro Seznam Zprávy v pořadu Ptám se já. Dále mluvil o výhledu vývoje inflace, hypotékách či úrokových sazbách.

 
ROZHOVOR
 

Šestice bank spouští Platby na kontakt. Zjednoduší posílání peněz mezi lidmi

Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví stačí zadat číslo mobilního telefonu příjemce platby. Umožní to nová služba Platby na kontakt, kterou spouští šestice bank.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Tomáš Holub: Prognóza ekonomického vývoje pro rok 2024 a měnová politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba na téma Prognóza ekonomického vývoje pro rok 2024 a měnová politika ČNB. Zpráva o měnové politice – podzim 2023 pro seminář FRSA Advisory a Refinitiv ze dne 14. listopadu 2023.

 
PDF, 1,9 MB
 

Zdražování se zastavuje

„Proces obnovování cenové stability je nastartován, je pevně zakořeněn. Tento statistický artefakt s tím nemůže nic nadělat. A podle všech známek se inflace velice brzo vrátí do blízkosti dvouprocentního cíle České národní banky,“ uvedl v souvislosti se zveřejněním údajů meziroční míry inflace za říjen ředitel sekce měnové ČNB Petr Král v pořadu 90´ČT24.

 
ROZHOVOR
 

Říjnová inflace – poslední výstřel

„V pátek publikované říjnové zvýšení inflace na 8,5 % po jejím setrvalém poklesu během letoška je jednorázový statistický fenomén. Z pohledu ekonoma nepředstavuje narušení procesu odeznívání inflace probíhajícího celý letošní rok a jde tak o poslední inflační výstřel. Navíc slepým nábojem...“ píšou ve svém blogovém příspěvku Jakub Matějů a Radek Šnobl ze sekce měnové. Text vyšel v Lidových novinách.

 
ČNBLOG
 

Petr Král: Hodnocení makroekonomického vývoje, jeho aktuální prognóza a další otázky měnové politiky ČNB

Prezentace ředitele sekce měnové Petra Krále na setkání bankovní rady ČNB se zástupci podnikatelských a zaměstnavatelských svazů ze dne 15. listopadu 2023.

 
PDF, 1,4 MB
 

Inflační tsunami: příčiny a reakce centrálních bank

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů Luboše Komárka na téma Inflační tsunami: příčiny a reakce centrálních bank pro studenty a pedagogy Slezské univerzity OPF v Karviné z 13. listopadu 2023.

 
PDF, 2,2 MB
 

Seminář k aktuálním poznatkům z dohledu nad činností distributorů finančních produktů

Zástupci sekce dohledu nad finančním trhem II uspořádali pro členy asociací distributorů finančních produktů 10. listopadu v Kongresovém sále ČNB odborný seminář na téma Aktuální poznatky z dohledu nad činností distributorů finančních produktů

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

13. 11. 2023
Měsíční platební bilance za září 2023
Komentář

14. 11. 2023
Měnová báze za říjen 2023

15. 11. 2023
Statistika investičních fondů v ČR za září:
Bilanční suma členěná podle položek aktiv
Vlastní kapitál členěný podle typu fondu
Komentář

 

Termíny zasedání bankovní rady ČNB na rok 2024

Česká národní banka zveřejnila kalendář zasedání bankovní rady ČNB na rok 2024.

 
HARMONOGRAM
 

Ze sociálních sítí

Bankovní rada v čele s guvernérem Alešem Michlem se dnes v prostorách Kongresového centra ČNB setkala s představiteli zaměstnavatelské a podnikatelské sféry. Diskutovali o makroekonomickém vývoji a aktuálních výzvách firem.


Do registru, který pro nově spuštěnou službu Platby na kontakt spravuje ČNB, se během prvního dne prostřednictvím komerčních bank přihlásilo 155 tisíc telefonních čísel.


Přebytek běžného účtu platební bilance dosáhl v září 33,4 mld. Kč.


Jan Schmidt, ředitel sekce řízení rizik a podpory obchodů, dnes na společné tiskové konferenci ČNB a ČBA představil, jakou roli bude mít ČNB v nově spuštěné službě Platby na kontakt, která zjednoduší posílání peněz mezi lidmi.


V období končícím 12. listopadu 2023 signalizuje vysokofrekvenční index ekonomické aktivity Rushin mezičtvrtletní pokles české ekonomiky o 0,3 %.


Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví stačí zadat číslo mobilního telefonu příjemce platby. Umožní to nová služba Platby na kontakt, kterou spouští šestice bank. Jan Schmidt, ředitel sekce řízení rizik a podpory obchodů, vysvětluje, jakou roli má v nové službě ČNB.

 
 
 

Očekávané události

 
23. 11. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB