Týdenní souhrn
21. – 25. 6. 2021

 
 

ČNB zvyšuje úrokové sazby o 25 bazických bodů

Bankovní rada ČNB na svém středečním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 0,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby také o 25 bazických bodů na 1,25 %, diskontní sazbu ponechala beze změny na 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 24. června 2021.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

T. Nidetzký – Zvýšení sazeb má signalizační roli

Viceguvernér Tomáš Nidetzký vysvětloval v pořadu Byznys ČT24 rozhodnutí bankovní rady zvýšit úrokové sazby o 25 bazických bodů, komentoval jeho dopady do ekonomiky a naznačil další možné kroky centrální banky: „Dnešní rozhodnutí bankovní rady, které padlo, má zejména signalizační roli. Nastalo období, kdy chceme demontovat uvolněnou měnovou politiku a nějakým způsobem normalizovat úrokové sazby... Pokud nám to situace bude umožňovat a ekonomický vývoj se bude naplňovat podle naší prognózy, tak určitě přijdou další kroky.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Svět na konci pandemie: pyramida z dluhů

Blogový příspěvek Jana Fraita a Simony Malované ze sekce finanční stability zabývající se otázkou, jak se do zadluženosti soukromého sektoru promítla pandemie COVID-19: „Historické časové řady z vyspělých zemí dokumentují, že až do 90. let 20. století zadluženost soukromého nefinančního sektoru rostla jen výjimečně a na krátkou dobu překračovala 50 % HDP. Současným standardem je 100 % až 150 %, nezřídka i více... Relativní úroveň dluhů se v současnosti vymyká historickým standardům a je nepochybné, že tato pyramida z dluhů bude v dalších letech ovlivňovat globální ekonomický vývoj.“

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Měly by centrální banky upřednostňovat cíl finanční stability nebo cenové stability?

Blog Simony Malované, ředitelky odboru finančního výzkumu, shrnuje výsledky průzkumu mezi akademiky a centrálními bankéři, ve kterém odpovídali na otázky ohledně vzájemné interakce a koordinace měnové a makroobezřetnostní politiky.

 
ČNBLOG
 

Globální ekonomický výhled 06/2021

Červnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání vyhodnocuje přesnost výhledů klíčových makroindikátorů, které GEV pravidelně přináší. Vedle vyhodnocení loňského roku se dále dozvíte, jak se v průběhu poslední dekády měnil dlouhodobý výhled růstu HDP a inflace v hlavních světových ekonomikách.

 
PDF, 1,8 MB
 

Ekonomický bulletin ECB – červen

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých 10. června 2021.

 
PDF, 400 kB
 

Czech National Bank Survey on Macroprudential and Monetary Policy: Summary of the Results

ČNB vydává první shrnutí výsledků dotazníkového šetření na téma makroobezřetnostní a měnové politiky provedeného v dubnu 2021 výzkumníky ČNB. (anglicky)

 
PDF, 471 kB
 
 
 

Očekávané události

 
30. 6. 2021
 
1. 7. 2021
 
2. 7. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Pracují u nás

Karel Musil je ředitelem odboru makroekonomických prognóz České národní banky. Co jeho práce obnáší a jaké požadavky by měli splňovat uchazeči o volné pozice pod jeho vedením? Je přísným šéfem?

 
VIDEO
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!