Týdenní souhrn
14. – 18. 2. 2022

 
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v lednu 2022

Podle zveřejněných údajů ČSÚ vzrostla v lednu 2022 cenová hladina meziročně o 9,9 %. Inflace tak oproti závěru loňského roku prudce zrychlila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Lednové zrychlení růstu spotřebitelských cen bylo ve srovnání se zimní prognózou ČNB o půl procentního bodu výraznější. Za touto odchylkou stál především vývoj cen potravin, jejichž meziroční růst oproti očekávání dále zrychlil.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Guvernér k inflaci a úrokovým sazbám

Guvernér Jiří Rusnok v rozhovoru pro Blesk Epicentrum o inflaci: „Podle našich prognóz bychom skutečně měli už na konci tohoto roku výrazně sestoupit níže, někam na úroveň 3 až 4 %. V příštím roce už bychom se v podstatě měli pohybovat kolem našeho cíle, tedy kolem 2 %.“ Nevyloučil také ještě mírné dolaďování úrokových sazeb směrem výš.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vojtěch Benda k lednové inflaci

Člen bankovní rady Vojtěch Benda v televizních rozhovorech pro stanice ČT24 a Prima CNN komentoval lednový růst cen a inflační výhled.

ČT24 Prima CNN
 

Dokud inflace nepoleví, nemá smysl hovořit o snižování sazeb

Společný autorský článek člena bankovní rady Vojtěcha Bendy a poradce bankovní rady Jakuba Matějů k postoji ČNB ohledně krocení současného inflačního vzedmutí publikovaný 16. února 2022 v Hospodářských novinách.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace a sedláci u Chlumce

Komentář člena bankovní rady Vojtěcha Bendy a poradce bankovní rady Jakuba Matějů pro deník Právo. „Měnová politika ČNB významně přispívá k dlouhodobé cenové stabilitě a ekonomické prosperitě v naší zemi. ČNB udělá vše pro to, aby české domácnosti nedopadly jako sedláci u Chlumce.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

A. Michl – Na inflaci padnou úspory, musíme si klausovsky utáhnout opasky

Inflace za leden jen těsně nedosáhla dvouciferné hodnoty, vyskočila na 9,9 procenta. Unesou Češi největší zdražování za 24 let? Na tuto a další otázky odpovídá Aleš Michl, člen bankovní rady ČNB v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Cesta zpět k 2% inflaci

Jak dlouho inflační vlna potrvá a co dělá ČNB pro to, aby otočila vývoj růstu cen zpět ke 2% inflačnímu cíli, vysvětluje ředitel sekce měnové Petr Král: „Pro všechny bude nejvýhodnější a nejméně bolestivé si uvědomit, že to, co každý může udělat pro nízkou inflaci v budoucnosti, je věřit již dnes tomu, že 2% inflace skutečně opět bude.“

 
ČNBVLOG
 

Petr Král k inflačnímu výhledu pro ČT24

Rozhovor ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále k lednovému výsledku inflace a výhledu růstu cen ve zbytku roku pro ČT24 krátce po zveřejnění lednového inflačního čísla.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – ČNB tlumí domácí spíše než dovezené cenové tlaky

Počátkem letošního roku došlo k prudkému zvýšení inflace, a to téměř na 10 %. Článek autorů ze sekce měnové se věnuje pozorované skutečnosti, že zatímco ceny zboží z dovozu měřené při překračování státní hranice i díky posilování kurzu koruny v posledním období klesají nebo rostou jen mírně, téměř identické zboží, které je k dostání na pultech maloobchodu pro koncové české zákazníky, výrazně zdražuje.

 
ČNBLOG
 

Automatizace zveřejňování aukcí státních dluhopisů

Česká národní banka spustila automatizované zveřejňování oznámení o primárních aukcích krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů a o výsledcích těchto aukcí.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – únor 2021

Únorové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část čísla se zaměřuje na kontejnerovou námořní dopravu. Potíže v tomto důležitém sektoru logistiky brzdí oživení světové ekonomiky po pandemii a současně zesilují současné inflační tlaky.

 
PDF, 2,1 MB
 

Evropský systém centrálních bank obnovuje prohlášení o dodržování Globálního kodexu devizového trhu

Všichni členové Evropského systému centrálních bank včetně Evropské centrální banky společně vydali prohlášení o dodržování dodržování Globálního kodexu devizového trhu. Tento kodex podporuje silný, spravedlivý, likvidní, otevřený a přiměřeně transparentní devizový trh.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
23. 2. 2022
 
24. 2. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB