Týdenní souhrn
1. – 5. 2. 2021

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Zpráva o měnové politice – zima 2021

S týdenním předstihem byla spolu s boxy a tabulkou klíčových makroindikátorů zveřejněna úvodní část Zprávy o měnové politice. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 12. 2. 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB zveřejnila novou prognózu

Makroekonomická prognóza je klíčovým podkladem pro rozhodování bankovní rady ČNB. Představuje vnímání odborníků ČNB ohledně nejpravděpodobnějšího budoucího vývoje ekonomiky včetně chování samotné centrální banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Setkání s analytiky – nová prognóza ČNB

V pátek 5. 2., den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představil novou prognózu ČNB člen bankovní rady Oldřich Dědek a ředitel měnové sekce Petr Král. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE (PDF, 9 MB) VIDEO
 

čnBlog – ČNB přichází se Zprávou o měnové politice

Počínaje letošním rokem přichází Česká národní banka s publikací nazvanou Zpráva o měnové politice, která nahrazuje dosavadní Zprávu o inflaci. Co stálo za vznikem nové publikace a jak se liší od své předchůdkyně?

 
ČNBLOG
 

Informace o úvěrech v programech COVID

Na stránce Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID byl zveřejněn přehled o úvěrech v programech COVID k 15. 1. 2021. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB RPN 3/2020 – Researching the Research: A Central Banking Edition

Výzkumná práce Simony Malované, Martina Hoduly a Zuzany Rakovské nabízí nový pohled na výzkumné aktivity centrálních bank, mimo jiné na témata jejich výzkumu, spolupráci mezi centrálními bankami a s ostatními institucemi, genderovou diverzitu a popularizaci výzkumu. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Odborný článek S. Malované byl publikován v časopise Economic Systems

Článek ředitelky odboru finančního výzkumu S. Malované The pro-cyclicality of risk weights for credit exposures: Driven by the retail segment, publikovaný v odborném časopise Economic Systems, ukazuje na výrazně procyklické chování implicitních rizikových vah v rámci IRB přístupu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – leden

Z výsledků pravidelného měsíčního šetření, kterého se účastnilo čtrnáct domácích a tři zahraniční analytici, vyplývá, že by měla inflace v ročním horizontu nepatrně převyšovat 2% inflační cíl ČNB a v tříletém časovém horizontu se s ním zcela shodovat. Odhadovaná dynamika ekonomického růstu v letošním roce by měla být v průměru trochu nižší, než vyplynulo z prosincového šetření. Hospodářské oživení by mělo v roce 2022 dále zrychlovat.

 
PDF, 613 kB
 

ČNBvlog – Zneužití identity pro praní špinavých peněz a související podvodná jednání

Jakými technikami vylákají podvodníci vaše citlivé osobní údaje, peníze nebo obojí a jak se takovým podvodům bránit, rozebral Martin Mužný, expert dohledu ČNB v oblasti kontroly opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

 
ČNBVLOG
 

Oznámení pro veřejnost – platby za elektronické dálniční známky

Česká národní banka nadále eviduje v posledních dnech zvyšující se počet dotazů ohledně provedených plateb (převodem z účtu plátce) za elektronické dálniční známky. ČNB v této souvislosti upozorňuje, že veškeré informace týkající se procesu platby za dálniční známky je třeba komunikovat přímo s prodejcem www.edalnice.cz .

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
9. 2.
 
11. 2.
 
12. 2.
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB