Týdenní souhrn
(4. – 8. 12. 2023)

 
 

Projev guvernéra Aleše Michla na schůzi rozpočtového výboru PS PČR

Guvernér Aleš Michl na 39. schůzi rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 6. prosince představil jeho členům podzimní Zprávu o měnové politice a výsledky největšího zeštíhlení provozu ČNB za posledních 10 let. S viceguvernérkou Evou Zamrazilovou pak odpovídali na dotazy poslanců. „Rekordní růst provozních výdajů jsme museli zkrotit, neboť ČNB má jít veřejnosti příkladem,“ uvedl guvernér.

 
PROJEV GUVERNÉRA
 

Jan Frait: Když nikdo nevidí rizika, bývají největší

„Byl bych opatrný v ohlášení vítězství nad inflací a současně světlých ekonomických vyhlídek. Existuje velké zpoždění mezi kroky měnové politiky a jejich dopady,“ řekl viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro polský server Obserwator Finansowy, který spadá pod Národní banku Polska. Rozhovor vznikl 20. října, publikován byl v prosinci.

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

Jan Kubíček: Proč devizové rezervy ČNB nyní rozpočtu nemohou pomoci

Co jsou devizové rezervy ČNB, k čemu slouží a jak s nimi banka nakládá? A šlo by je využít pro financování veřejných investic? Otázky kolem ohromných devizových rezerv v komentáři vysvětluje člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček.

 
KOMENTÁŘ
 

Analýzy sladěnosti 2023 – jak je na tom ekonomika ČR v kontextu závazku ČR přistoupit k eurozóně?

Česká národní banka zveřejnila publikaci Analýzy stupně ekonomické sladěnosti České republiky s eurozónou, která každoročně přináší dlouhodobý pohled na vývoj české ekonomiky v kontextu závazku ČR přistoupit k eurozóně.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Žije se v Praze draze? A co důchodcům?

Na každou českou domácnost dopadá inflace jinak, a proto je mnohdy publikované číslo z Českého statistického úřadu z mnoha stran diskutováno, někdy i zpochybňováno. Nový čnBlog Luboše Komárka a Petra Poláka ze sekce měnové se zaměřuje na indexy spotřebitelských cen (životních nákladů), které ČSÚ počítá za domácnosti důchodců a domácnosti žijící v hlavním městě Praze. Vývoj jejich cenových indexů ilustruje, jak (ne)rovnoměrné bylo zdražování v posledních dvou letech. Jak vyplývá z dat, v Praze se tentokrát tak nezdražovalo. 

 
ČNBLOG
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

6. 12. 2023

7. 12. 2023

  • Devizové rezervy k 30. 11. 2023
    Data
  • Dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za listopad 2023
    Data

 

Dopad vybraných dlouhodobých klimatických scénářů na českou ekonomiku

Tematický článek autorů Martina Kotláře, Martina Motla a Zlatuše Komárkové představuje dlouhodobé klimatické scénáře mapující transformaci ke klimaticky neutrálním ekonomikám a nabízí simulace dopadů vybraných scénářů na makroekonomické prostředí v České republice. Článek také identifikuje potenciální zdroje klimatických rizik pro finanční stabilitu.

 
TEMATICKÝ ČLÁNEK
 

Santini na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka připomíná 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Vybrané stavby, které tento významný český architekt navrhl, jsou motivem pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 6. prosince 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity „WHALESTEP CORP LTD“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „Whalestep“, který veřejnosti nabízí možnost investování prostřednictvím webové stránky https://whalestep.net/cs/, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Dnes jsme s @EZamrazilova na jednání rozpočtového výboru @snemovna řekli, že příští rok čekáme nízkou inflaci a představili jsme výsledky největšího zeštíhlení provozu @CNB_cz za posledních 10 let.


ČNB – Guvernér Aleš Michl a člen bankovní rady Jan Procházka se dnes setkali s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Mluvili o ekonomickém výhledu na příští rok a o vývoji snižování inflace.

 
 
 

Očekávané události

 
11. 12. 2023
 
13. 12. 2023
 
14. 12. 2023
 
15. 12. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB