Týdenní souhrn
(29. 5. – 2. 6. 2023)

 
 

ČNB ponechala závazné limity pro hypoteční úvěry s výjimkou DSTI a snížila proticyklickou kapitálovou rezervu na 2,25 %

Bankovní rada ČNB projednala jarní Zprávu o finanční stabilitě, rozhodla o snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy o 25 b. b. na 2,25 % a deaktivovala nastavení horní hranice úvěrového ukazatele DSTI pro poskytování hypoték. Nastavené horní hranice ukazatelů LTV na 80 %, resp. 90 %, a DTI na 8,5, resp. 9,5 ponechala na stávající úrovni. Změny jsou účinné od 1. července 2023.

 
PODROBNOSTI
 

Eva Zamrazilová: Stále více údajů dokládá pokles inflace

„Čím více ukazatelů z ekonomiky přichází, vidím opravdu velmi utlumenou ekonomiku, vidím klesající dynamiku inflace, vidím zklidňování cen potravin,“ řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v úterním rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Zvýšení úrokových sazeb by mělo významný signální efekt

„V principu máme poměrně přísně nastavené měnové podmínky, máme silný kurz koruny, který už se začíná projevovat tím, že začíná zpomalovat růst cen zboží v rámci jádrové inflace. Konečně jsme se při pohledu dopředu také dostali ke kladným reálným úrokovým sazbám, které budou brzdit poptávku. To znamená, centrální banka skutečně odpracovala notný kus. Ale máme-li tady riziko mzdově inflační spirály, tak signální efekt ještě dalšího zvýšení úrokových sazeb by byl důležitý,“ uvedl Tomáš Holub v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Obrat na inflační frontě, cenový růst ustupuje. S oslavami vítězství ale počkejme.

Petr Král a Jakub Matějů ze sekce měnové ČNB ve svém textu konstatují, že přísné celkové nastavení měnové politiky ČNB nese své ovoce v podobě poklesu inflace. Na vyhlášení vítězství je ale zatím brzy. „K poklesu meziroční inflace na jednociferné hodnoty dojde již během několika měsíců. V první polovině příštího roku by se inflace měla výrazně snížit do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB, kde se usadí. Úspěch však není automaticky zaručen. Rizika existují v obou směrech. Pečlivě sledujeme hlavně ta, která by další očekávaný pokles inflace mohla zbrzdit,“ upozorňují autoři. Článek vyšel také v Hospodářských novinách.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Evropský trh se zemním plynem během energetické krize

Evropský trh se zemním plynem se v posledních několika letech výrazně transformoval a došlo k výrazným změnám jak v cenovém vývoji, tak ve struktuře dodavatelů. Článek Jan Hoška ze sekce měnové ČNB rekapituluje vývoj posledních dvou let na trhu se zemním plynem a konstatuje, že díky masivním úsporám a příznivému počasí zvládly země EU zimu 2022/23 bez větších problémů, ale při absenci ruských dodávek zůstane evropský trh napjatý i v nejbližších letech.

 
ČNBLOG
 

Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2023 nepatrně pod prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 1. čtvrtletí roku 2023

 
KOMENTÁŘ
 

Inflační očekávání finančního trhu – květen

Výsledky květnového průzkumu zřetelně naznačují, že analytici jsou více optimističtí ohledně ekonomického růstu, zároveň však očekávají další zpomalování inflace. Prognóza inflace se mírně snížila dokonce i v tříletém výhledu. Na rozdíl od minulého šetření jeden z analytiků očekává na dalším měnověpolitickém zasedání ČNB zvýšení základních úrokových sazeb, většina respondentů však nadále počítá s jejich stabilitou. Koruna by se měla během nadcházejících týdnů pohybovat nedaleko aktuálních hodnot, ovšem v ročním horizontu oslabit méně, než vyplývalo z dubnového průzkumu.

 
PDF, 1MB
 

Zpráva o vývoji platební bilance za rok 2022

ČNB vydala Zprávu o vývoji platební bilance, která nabízí analýzu vývoje hlavních položek platební bilance ČR za uplynulý rok a je doplněna krátkými analytickými články zaměřenými na platební bilanci a mezinárodní obchod.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Kroměříž na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydala zlatou minci zachycující nejvýznamnější památky městské památkové rezervace Kroměříž. Na minci jsou ztvárněny motivy historického jádra města a také komplexu zdejšího zámku a zahrad, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji u smluvních partnerů ČNB od úterý 30. května 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prezentace nejlepších výzkumných prací ČNB

V pondělí 15. května 2023 se konal 18. ročník CNB Research Open Day – konference, na které se účastníci mohli seznámit s nejlepšími výzkumnými pracemi ČNB v oblasti měnové politiky a finanční stability. Prezentace jsou k dispozici na internetových stránkách konference.

 
VÝZKUM
 

Nový systém pro správu zkouškových sad

ČNB od 1. června 2023 spouští nový systém IS SPOT pro správu zkouškových sad určených k odborným zkouškám. Systém umožňuje publikování zkouškových sad na webu ČNB, zadávání připomínek k otázkám, sběr a vyhodnocení statistických údajů o proběhlých zkouškách a generování cvičných testů. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Guvernér Aleš Michl dnes představil v pořadí již pátou zlatou minci ČNB z cyklu Městské památkové rezervace. Je na ní ztvárněno historické jádro Kroměříže. Slavností prezentace se zúčastnili Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje a Tomáš Opatrný, starosta města Kroměříž.


ČNB – Lícní straně pětitisícikoruny dominují sloupy z kolonády v Květné zahradě doplněné o figury heraldických zvířat z velkého státního znaku ČR. Na rubové straně jsou zobrazeny kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mořice, kroměřížský zámek a rotunda umístěná v Květné zahradě.


J. Procházka – Městská památková rezervace Kroměříž a nová zlatá mince ČNB.


ČNB – Sledujte tiskovou konferenci ČNB k otázkám finanční stability. Rozhodnutí bankovní rady prezentují členka bankovní rady Karina Kubelková a ředitel sekce finanční stability Libor Holub.

 
 
 

Očekávané události

 
6. 6. 2023
 
7. 6. 2023
 
8. 6. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB