Týdenní souhrn
(19. – 23. 6. 2023)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB na svém středečním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

 
PODROBNOSTI
 

Rozhovor s členem bankovní rady Janem Kubíčkem

„Od května poněkud pominula rizika, která jsme viděli. Ne že by přestala existovat, ale jejich intenzita je menší. Mezi hlavní rizika patřily růst mezd, vývoj rozpočtu a inflační očekávání,“ uvedl člen bankovní rady Jan Kubíček pro pořad 90’ ČT24. „K dvouprocentnímu cíli se dostaneme v první polovině příštího roku,“ dodal.

 
ROZHOVOR
 

Zpráva o finanční stabilitě – jaro 2023

ČNB vydala plné znění Zprávy o finanční stabilitě – jaro 2023 a zápis z jednání bankovní rady z 1. června 2023, kdy byla zpráva projednána.

 
PUBLIKACE
 

čnBlog – Měnověpolitické revize posledního roku

Hodnocení fungování měnověpolitického režimu a jeho parametrů je podstatnou součástí tvorby měnové politiky. Některé centrální banky k němu přistupují průběžně, jiné provádějí formalizované revize měnové politiky. Revize uskutečněné během posledního roku, potažmo v současnosti probíhající či nedávno oznámené, popisuje Vojtěch Molnár ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 6/2023

Autoři provedli průzkum mezi odborníky na ekonomii a finance ohledně přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, přičemž hodnotili rizika, příležitosti a zodpovědnosti zúčastněných stran. Výsledky ukázaly, že respondenti vnímají tento přechod jako příležitost pro finanční sektor, s mírným nárůstem bankovních rizik.

 
WORKING PAPER
 

Monitoring centrálních bank II/2023

Centrální banky ve střední Evropě držely své úrokové sazby stabilní, zatímco ostatní sledované centrální banky úroky během posledních tří měsíců ještě zvyšovaly. Na svém posledním jednání v červnu se však ke stabilitě sazeb připojil i americký Fed. Téma pod lupou se věnuje měnověpolitickým revizím, a to zejména těm z posledního roku či nedávno oznámeným. V projevu hovoří prezidentka ECB Ch. Lagarde o dělení světové ekonomiky do soupeřících bloků a jeho dopadu na prostředí centrálních bank.

 
PDF, 653 kB
 

Globální ekonomický výhled 6/2023

Vydáváme již 150. číslo měsíčníku Globální ekonomický vývoj, který pravidelně vychází od ledna 2011. Analytická část červnového vydání se věnuje přeshraničním platbám a technologii DLT. Článek popisuje, jak díky bitcoinu a technologii blockchain došlo i u tradičních bank k rozvoji technologií, které umožňují vypořádání mezinárodních transakcí.

 
PDF, 1,2 MB
 

ESMA: Jaký vliv mají inflace a úrokové sazby na mé peníze?

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), jehož je ČNB členem, publikoval pro spotřebitele interaktivní přehled o tom, jaký vliv na jejich finance mají inflace a úrokové sazby. Praktický průvodce shrnuje pět klíčových kroků, které by spotřebitelé měli mít na paměti a také vysvětluje složité ekonomické pojmy ze světa financí.

 
PDF 3,3 MB
 

Autentická nahrávka. Pozor, takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Tisková konference po měnověpolitickém jednání bankovní rady 21. června 2023. Záznam také na webu ČNB.


ČNB – Viceguvernérka Eva Zamrazilová zahájila VII. ročník středoškolské Ekonomické olympiády. Finanční vzdělávání propagovala už během prvního mandátu v bankovní radě. O to víc ji těší, že v tom ČNB pokračuje a loni otevřela Návštěvnické centrum, které si finalisté mohli prohlédnout.


ČNB – Regulatorní orgány se ESG rizikům věnují se stejnou intenzitou jako změně pravidel pro fungování bank po globální finanční krizi, řekl viceguvernér Jan Frait na 1. ESG Summitu FFÚ VŠE, kde v pátek 16. 6. vystoupil na téma Výzvy ESG pro české bankovnictví z pohledu regulátora.

 
 
 

Očekávané události

 
29. 6. 2023
 
30. 6. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB