Týdenní souhrn
(17. – 21. 4. 2023)

 
 

ČNB uspořádala konferenci k 30 letům českého bankovnictví

Česká národní banka uspořádala odbornou konferenci s názvem 30 let ČNB – cesta českého bankovnictví, která při příležitosti 30 let od vzniku samostatného českého státu zhodnotila uplynulý vývoj v bankovním sektoru a pojmenovala stávající a budoucí výzvy, které před bankami včetně té centrální stojí. Konferenci zahájil viceguvernér ČNB Jan Frait.

 
PODROBNOSTI
 

Eva Zamrazilová: Inflační podhoubí se kumulovalo dlouho

„V současném nastavení hospodářství je tato úroveň nastavení úrokových sazeb, která je nejvyšší za posledních dvacet let a nejvyšší ve vyspělém světě s výjimkou Maďarska, pro útlum inflace dostatečná. Současně ale říkáme, že vyšší úroková sazba s námi bude muset zůstat o něco delší dobu, než jsme si mysleli třeba před rokem. Nebudeme snižovat úrokové sazby, dokud inflace nebude jednociferná a nebude jasně mířit do koridoru jedna až tři procenta,“ uvedla v podcastu Prostor X viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.

 
PODCAST
 

Pozvánka na diskusi s guvernérem a viceguvernérkou

Česká národní banka a Vysoká škola ekonomická v Praze vás zvou na diskusi s guvernérem Alešem Michlem a viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, která se uskuteční 15. května 2023 ve Vencovského aule při VŠE. Tématem bude Inflace: Cesta k cíli. Vstup je zdarma. Registrace na akci probíhá přes webový formulář VŠE.

 
POZVÁNKA
 

Prezentace a vystoupení představitelů ČNB

 

Globální ekonomický výhled – 4/2023

Dubnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na výnosovou křivku pevně úročených instrumentů americké vlády, která má již několik měsíců negativní sklon. Pohled historie ukazuje, že tento jev v minulých 50 letech většinou spolehlivě předpověděl nástup hospodářské recese v USA.

 
PDF, 1,8 MB
 

Šetření úvěrových podmínek bank – II/2023

Poptávka po úvěrech v 1. čtvrtletí 2023 u domácností a nefinančních podniků poklesla.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícího pod názvem 1STEP Group

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „1STEP Group“, který na webových stránkách https://1step-group.com/cz nabízí obchodování s měnovými páry (forex), akciemi, burzovními indexy, kryptoměnami a surovinami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Pozvánka: CNB Research Open Day 2023

Česká národní banka vás zve na osmnáctý ročník CNB Research Open Day, který se uskuteční fyzicky v pondělí 15. května 2023 v budově Plodinové burzy České národní banky. Tato akce vám poskytne příležitost seznámit se s tím nejlepším z aktuálního výzkumu ČNB a setkat se s výzkumníky ČNB v neformálním prostředí. U příležitosti 30. výročí ČNB bude na CNB Research Open Day prezentováno shrnutí výzkumu organizace za posledních několik let a bude diskutován vývoj role výzkumu v rámci ČNB.

PROGRAM REGISTRACE
 

Studentské stáže v ČNB

Česká národní banka patří mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice. Využijte příležitost mít ji v životopise už na startu své kariéry! Nabízíme placené stáže pro studenty ekonomických, právnických a technických oborů a to v rámci bakalářského, magisterského i doktorského studia.

 
PODROBNOSTI
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Není nic snadnějšího než v těchto dnech zahajovat konferenci k 30 letům bankovnictví v ČR, protože tady máme bankovní sektor, který je zdravý, efektivní a moderní. Přečtěte si celé úvodní slovo viceguvernéra Jana Fraita z dnešní konference 30 let ČNB.


E. Zamrazilová – Nebudeme snižovat úrokové sazby do té doby, dokud inflace nebude jednociferná a nebude jasně mířit někam do koridoru 1 až 3 procenta.

 
 
 

Očekávané události

 
25. 4. 2023
 
27. 4. 2023
 
28. 4. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB