Týdenní souhrn
(6. – 10. 11. 2023)

 
 

Zpráva o měnové politice – podzim 2023

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – podzim 2023. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 9. listopadu 2023 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 20. říjnu 2023.

 
PUBLIKACE
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 2. listopadu 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v říjnu 2023

Inflace v říjnu 2023 v souladu s prognózou ČNB zrychlila vlivem loňského úsporného tarifu, proces obnovování cenové stability v České republice však není tímto efektem nijak narušen.

 
KOMENTÁŘ
 

čnBlog – Současná inflace je věcí minulosti

Proč se stále mluví o inflaci kolem 7 %, když cenová hladina v posledním známém měsíci klesla a i po sezónním očištění rostly ceny jen velmi mírně? Na tuto otázku odpovídá v novém čnBlogu náměstek ředitele sekce měnové Jakub Matějů. 

 
ČNBLOG
 

Inflační očekávání finančního trhu – říjen

Aktuální údaje naznačují, že průměrná roční prognóza inflace mírně vzrostla, zatímco v tříletém časovém horizontu došlo k její mírné korekci směrem dolů. Nižší je také výhled ekonomického růstu v letošním i příštím roce. Naprostá většina dotázaných respondentů počítá, že ani listopadové zasedání změnu základních úrokových sazeb nepřinese, nicméně tentokrát čtyři analytici už přepokládají jejich snížení o 25 bazických bodů. Prognóza kurzu koruny byla ovlivněna oslabením z posledních týdnů. V ročním horizontu se počítá, že dojde k mírné apreciaci.

 
PDF, 983 kB
 

čnBlog – Kdo zaplatí covidové zadlužení?

Během covidových let došlo k prudkému, ale dočasnému nárůstu vládních výdajů na boj s pandemií. Bude „účet za covid“ předán příštím generacím daňových poplatníků? Článek Martina Kábrta ze sekce měnové ukazuje, že to tak být nemusí. Konečné rozdělení břemena za covid-19 bude ale záležet na vývoji v popandemickém období.

 
ČNBLOG
 

Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB

Na stránce Finanční trhy byla zveřejněna Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB s údaji o jejich členění, výnosu, struktuře a měnové kompozici k 30. září 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity „LeadX Group Ltd.“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „LeadX Group Ltd.“, který na webových stránkách https://leadx-group.com/cz/tools nabízí obchodování s akciemi, s měnovými páry (forex), akciovými indexy, komoditami a kryptoměnami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Sekci peněžní a sekci dohledu nad finančním trhem II povedou noví ředitelé

Dosavadní ředitel sekce dohledu nad finančním trhem II Ladislav Kročák se od 1. ledna 2024 stane ředitelem sekce peněžní. Nahradí tak odcházejícího ředitele sekce Tomáše Trtka, který se k 10. listopadu 2023 vzdává funkce. Do konce letošního roku bude vedením sekce peněžní pověřen Jan Mayer, ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel. Ladislava Kročáka vystřídá od 1. ledna 2024 ve vedení sekce dohledu nad finančním trhem II dosavadní poradce bankovní rady a někdejší viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Rozhodla o tom bankovní rada 9. listopadu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

7. 11. 2023
Stav devizových rezerv za říjen 2023
Pokladní plnění státního rozpočtu k 31. 10. 2023
Dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za říjen 2023

 

Ze sociálních sítí

ČNB – Jakých změn doznaly za září 2023 úrokové sazby uplatňované bankami vůči rezidentům ČR na korunových vkladech a úvěrech?


ČNB – Registrujte se na další kulatý stůl kontaktního místa ČNB pro finanční inovace. Tentokrát se bude věnovat problematice otevřených financí a sdílení dat na finančním trhu.


ČNB – Česká národní banka v neděli odhalila zrestaurované sousoší Světlonoše se lvem, které je také od roku 1993 jejím neoficiálním symbolem. Jaký je jeho příběh?


ČNB – Guvernér Aleš Michl se dnes v budově ČNB setkal s ministrem pro evropské záležitosti Martinem Dvořákem. Tématem diskuse byl výhled ekonomiky a vývoj inflace.

 
 
 

Očekávané události

 
13. 11. 2023
 
14. 11. 2023
 
15. 11. 2023
 
16. 11. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB