Týdenní souhrn
30. 8. – 3. 9. 2021

 
 

Máme přechodně zvýšenou inflaci, hysterie není na místě

Guvernér Jiří Rusnok v rozhovoru pro Lidové noviny o současné inflaci a faktorech, které ji ovlivňují: „Vytváří se dojem, že máme dlouhodobě šíleně vysokou inflaci na rozdíl od okolí. A to je naprosto falešný dojem. Dlouhodobě jsme ve stavu, který nevybočuje z rovnováhy cenové stability. Ale teď máme výkyv vyvolaný zejména externími faktory, stejně jako ho mají všichni ostatní. Česko není žádná výjimka.“

 
ROZHOVOR
 

ČNB udrží růst spotřebitelských cen na uzdě

Komentář guvernéra Jiřího Rusnoka a člena bankovní rady Vojtěcha Bendy reagující na televizní debatu ekonomů v Otázkách Václava Moravce. „Ve veřejném prostoru se v poslední době opakuje několik mýtů... Úvahy a analýzy nás vedou k potřebě úrokové sazby postupně zvyšovat, a standardním způsobem tak předcházet nadměrnému růstu cen. Mimo jiné proto, abychom dali veřejnosti na vědomí, že je tu strážce, kterému leží na srdci vývoj životních nákladů obyvatel ČR a který udělá, co je v jeho silách pro to, aby inflace spotřebitelských cen zůstala na uzdě.“

 
KOMENTÁŘ
 

J. Rusnok: Postupně budeme sazby posouvat k normální úrovni

Guvernér Jiří Rusnok byl prvním hostem nového pořadu TV Nova/TN Live Naše Česko: „Dvakrát jsme zvýšili úrokové sazby, budeme tímto směrem asi pokračovat i nadále. Postupně budeme sazby posouvat k normální úrovni blízké našemu inflačnímu cíli,“ řekl.

 
ROZHOVOR
 

Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí 2021 mírně pod prognózou ČNB

Meziroční růst české ekonomky byl ve 2. čtvrtletí o 0,8 p. b. nižší, než očekávala ČNB v aktuální prognóze. Za rozdílem je především nižší než očekávaný růst vývozu a spotřeba vlády. Informovala o tom ředitelka odboru měnové politiky a fiskálních analýz ČNB Dana Hájková. Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí podle zpřesněných údajů ČSÚ činil 8,2 %. Prognóza centrální banky pro 2. čtvrtletí počítala s růstem o 9 %.

 
KOMENTÁŘ
 

Inflační očekávání finančního trhu – srpen

Z výsledků srpnového šetření je patrné, že analytici očekávají vyšší inflaci v ročním horizontu i přesto, že odhad růstu HDP byl pro letošní rok snížen. Výhled hospodářského růstu na příští rok byl naopak zvýšen. Tříletá prognóza inflace nadále zůstává těsně nad 2% inflačním cílem ČNB. Analytici se dále domnívají, že ekonomické podmínky vyžadují přísnější utažení měnové politiky, a proto by úrokové sazby měly růst rychleji.

 
PDF, 715 kB
 

CNB WP 2/2021 – The Effects of Minimum Wage Increases in the Czech Republic

Výzkumná práce Jakuba Grossmanna měří dopady nárůstů minimální mzdy na zaměstnanost nízkovýdělkových zaměstnanců v České republice v letech 2012–2017.

 
PDF, 775 kB
 

Nový ředitel odboru technického

Novým ředitelem odboru technického sekce správní České národní banky se stává od 1. září 2021 Jakub Janák. Ve funkci nahrazuje Pavla Veselku, který se rozhodl k 31. srpnu 2021 rezignovat.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
6. 9. 2021
 
7. 9. 2021
 
8. 9. 2021
 
9. 9. 2021
 
10. 9. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!