Týdenní souhrn
(6. – 10. 2. 2023)

 
 

Emisi výroční bankovky doprovázel velký zájem veřejnosti

S uzavřením pokladen České národní banky ve čtvrtek 9. února 2023 skončila distribuce nové výroční bankovky 1000 Kč s přítiskem v podobě bankovkového kolku a výročního loga. Celkem 200 tisíc bankovek bylo možné vyměňovat na sedmi pracovištích ČNB od středy 8. února.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Óda k narozeninám české koruny

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Zpráva o měnové politice – zima 2023

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – zima 2023. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 9. února 2023 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 20. lednu 2023.

 
PUBLIKACE
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 2. února 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace v lednu 2023 v souladu s prognózou

Pravidelný komentář České národní banky k aktuálnímu cenovému vývoji. Inflace ve srovnání s prosincem zrychlila, což bylo významně ovlivněno ukončením tzv. úsporného tarifu pro domácnosti ve formě příspěvku na energie, a nadále se nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

 
KOMENTÁŘ
 

čnBlog – Proč Češi omezují svoji spotřebu nejvíce v Evropě?

Poslední rok vstoupil do české ekonomické historie jako období extrémního vzedmutí cenové hladiny. České domácnosti začaly mít právě v tomto období hlouběji do kapsy, přičemž takřka nepřetržitý pokles jejich výdajů dosáhl od poloviny roku 2021 do třetího čtvrtletí 2022 v kumulovaném vyjádření téměř 6 %, což je nejhlubší propad v Evropě. Čím byl tento vývoj způsoben, píší ve svém příspěvku Ondřej Michálek a Adam Ruschka z odboru makroekonomických prognóz.

 
ČNBLOG
 

Odborný seminář ČNB pro členy Asociace pro kapitálový trh

Členové Asociace pro kapitálový trh měli možnost se 7. února 2023 účastnit v Kongresovém sále ČNB odborného semináře. První část setkání se věnovala problematice produktového řízení a pravidel propagace a druhá neprůhledným distribučním řetězcům. Přednesené prezentace zástupců sekce dohledu nad finančním trhem a sekce dohledu nad finančním trhem II jsou k dispozici na webu ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity společnosti UNIPRO Capital a.s.

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost UNIPRO Capital a.s. veřejně nabízí investici do „zelených dluhopisů“, o které v rozporu se skutečností prohlašuje, že je „ověřena ČNB“. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, neboť Česká národní banka neschválila prospekt dluhopisů, jejichž emitentem by byla společnost UNIPRO Capital a.s. Dohledu České národní banky nepodléhá ani emitent nabízených dluhopisů – společnost UNIPRO Capital a.s.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Varování před opakujícími se podvody

Česká národní banka varuje před opakovaně se vyskytujícími podvodnými telefonáty, e-maily, SMS a další komunikací. Útočníci se snaží s pomocí manipulace a lživých informací získat přístup k bankovním účtům, osobním údajům a dalším citlivým informacím kontaktovaných osob.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Rozděleno! ČNB zve na výstavu o vzniku české koruny

Česká národní banka zve na výstavu o vzniku české koruny s názvem Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993. Výstavu pořádá ČNB od 8. února v prostorách Návštěvnického centra, a to ve spolupráci s Českou mincovnou a Státní tiskárnou cenin. Doprovázet ji budou programy pro odbornou i laickou veřejnost, jako např. odborné semináře, workshopy a přednášky. Vstup je zdarma a výstava je otevřena vždy od úterý do pátku od 9.00 do 17.00, v sobotu od 10.00 do 18.00.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – V Kongresovém sále ČNB dnes za účasti členky bankovní rady Kariny Kubelkové a ředitele sekce dohledu nad finančním trhem II Ladislava Kročáka proběhl odborný seminář pro členy Asociace pro kapitálový trh.


ČNB – Výrobu výroční tisícikoruny s přítiskem zajistila Státní tiskárna cenin v Praze. Finální fázi výrobního procesu, sériování a číslování bankovek, přišli v prosinci do STC zahájit guvernér Aleš Michl a člen bankovní rady Oldřich Dědek.

 
 
 

Očekávané události

 
13. 2. 2023
 
14. 2. 2022
 
15. 2. 2023
 
16. 2. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB