Týdenní souhrn
(12. – 16. 12. 2022)

 
 

Prezident Miloš Zeman jmenoval nového viceguvernéra a dva nové členy bankovní rady ČNB

Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval dva nové členy bankovní rady České národní banky. Funkce se od 13. února 2023 ujmou Jan Kubíček a Jan Procházka. Prezident současně jmenoval stávajícího člena bankovní rady Jana Fraita viceguvernérem.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROJEV GUVERNÉRA
 

Zpráva o finanční stabilitě – podzim 2022

ČNB vydává plné znění Zprávy o finanční stabilitě – podzim 2022 a zápis z jednání bankovní rady z 30. listopadu 2022, kdy byla zpráva projednána.

CELÁ ZPRÁVA ZÁPIS Z JEDNÁNÍ
 

Aleš Michl – Máme nejpřísnější měnovou politiku za 20 let, peníze se stahují z ekonomiky

„Krátkodobá úroková sazba je na nejvyšší úrovni od roku 1999. Meziroční změna nových hypoték byla v září minus 82 %. Meziroční změna nových úvěrů pro podniky činila minus 64 %. Poptávkové tlaky na inflaci plynoucí z domácí ekonomiky se zmírňují, spotřeba domácností dokonce klesá,“  vyjmenovává guvernér ČNB Aleš Michl v rozhovoru pro newstream.cz.

 
ROZHOVOR
 

Moderní Stopařův průvodce po galaxii sociálních sítí

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Marek Mora – rozhovory

„Inflace se určitě snižovat bude, ale budeme tady s ní žít delší dobu. Vyšší inflace tu tak s námi bude o něco déle, než já bych si býval přál,“ vysvětluje v podcastu pro FinTag.cz viceguvernér ČNB Marek Mora.

V Salonu Týdeníku Echo diskutuje o současné ekonomické situaci se svým předchůdcem ve funkci a současným šéfem Národní rozpočtové rady Mojmírem Hamplem a hlavním ekonomem České bankovní asociace Jakubem Seidlerem.

ROZHOVOR PRO FINTAG ROZHOVOR PRO ECHO24
 

Karina Kubelková – rozhovory

„Současná zvýšená inflace je důsledkem přizpůsobení ekonomiky dvěma šokům: covidu a válce. Tyto šoky buď odezní, nebo se nové situaci přizpůsobíme. Schopnost se přizpůsobit je nezbytná podmínka života. A ekonomika není obrazně řečeno ničím jiným než organismem svého druhu,“ řekla pro deník E15 Karina Kubelková, členka bankovní rady ČNB.

V rozhovoru pro časopis Bankovnictví uvedla: „Český bankovní sektor je ve srovnání se zahraničním velmi stabilní. Je to dáno jak chováním samotných institucí, tak i aktivitami v oblasti mikro- a makroobezřetnostního dohledu, přičemž právě tuto výhodnou pozici Česku okolní státy závidí.“

ROZHOVOR PRO E15 ROZHOVOR PRO BANKOVNICTVÍ
 

Oldřich Dědek – Převažují argumenty pro stabilitu sazeb

Člen bankovní rady Oldřich Dědek komentoval pro Reuters nadcházející měnověpolitické zasedání bankovní rady ČNB: „Rozhodování je o stabilitě sazeb, nebo o jejich růstu. Myslím si, že argumenty pro ponechání sazeb na stávající úrovni převažují.“

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

Inflace v listopadu 2022 zrychlila

Pravidelný komentář ředitele měnové sekce Petra Krále k aktuálnímu cenovému vývoji. Listopadová inflace ve srovnání s říjnem stoupla a nacházela se nadále vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB a zaostala za podzimní prognózou ČNB o více než dva procentní body.

 
KOMENTÁŘ
 

Prezentace Tomáše Holuba pro Joint Vienna Institute

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Inflace v České republice a reakce ČNB přednesená 12. prosince 2022 v rámci webináře pořádaného Joint Vienna Institute.

 
PDF, 2,4 MB (anglicky)
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 9/2022

Tento článek zkoumá úrokovou transmisi z tržní referenční sazby do úrokových sazeb všech nově poskytnutých hypotečních úvěrů zajištěných obytnou nemovitostí v České republice. S využitím unikátního souboru dat o hypotečních úvěrech zajištěných obytnou nemovitosti v České republice v průběhu letech 2016–2021 ukazujeme, že transmise se výrazně liší napříč okresy a je významně ovlivňována koncentrací lokálního hypotečního trhu (tržní silou bank) a mírou nezaměstnanosti.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – prosinec 2022

Prosincové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na evropský trh s pohonnými hmotami a pomocí historických dat ukazuje, jak se mění spotřeba, ceny a daňové zatížení v čase.

 
PDF, 1,3 MB
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 21. prosince 2022

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 21. prosince 2022 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Termíny zasedání bankovní rady ČNB na rok 2023

Česká národní banka zveřejnila kalendář zasedání bankovní rady ČNB na rok 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Aleš Michl: Včera na Pražském hradě. Nová bankovní rada = odbornost. Naprostá priorita pro @CNB_cz je podstatné snížení inflace. @EZamrazilova @Spazzzier


7 bodů proti inflaci: “Eva Zamrazilová: Gratuluji kolegům a těším se na spolupráci! Věřím, že v tomto novém složení se nám podaří vrátit inflaci k 2 %.


7 bodů proti inflaci: “Eva Zamrazilová: Bylo mi potěšením dnes zahájit konferenci pro učitele ekonomie pořádanou INEV za podpory @CNB_cz. Finančnímu vzdělávání jsem se věnovala již během svého prvního mandátu a stále platí, že více než bezbřehou regulaci potřebujeme ekonomicky gramotné obyvatele.


7 bodů proti inflaci: “Aleš Michl: Rozhodl jsem se do naší knihovny v centrální bance zakoupit dílo kolegy z rady @NBS_sk Ludovíta Ódora. Napsal skvělou knihu Rychlokurz geniality. Je to moderní stopařův průvodce světem ekonomie. Má magických 42 kapitol…

 
 
 

Očekávané události

 
19. 12. 2022
 
21. 12. 2022
 
23. 12. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB