Týdenní souhrn
21. – 25. 3. 2022

 
 

J. Rusnok v Otázkách Václava Moravce

K domácí složce inflace a nákladové složce způsobené covidem se přidala válečná inflace. „Sazbami nezastavíme válku ani nezprůchodníme plynovody a ropovody, ale musíme to vzít v potaz. Při současné inflaci, byť má svá specifika, není normální, abychom měli sazby na nule,“ uvedl guvernér v pořadu Otázky Václava Moravce.

 
ROZHOVOR
 

M. Mora v rozhovoru pro Bloomberg

Viceguvernér Marek Mora v rozhovoru pro Bloomberg o úrokových sazbách: „V březnu bude debata o zvýšení úrokových sazeb, otázkou je, o kolik.“ Dodal, že si vyslechne názory dalších členů bankovní rady a doporučení sekce měnové, ale že zvýšení sazeb o klasických 25 bazických bodů by zřejmě bylo málo. Podpoří zvyšování sazeb i nadále, dokud bude k tlumení domácí poptávkové inflace potřeba.

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

T. Holub – Určitě budu hlasovat pro další zvyšování sazeb

Rozhovor Tomáše Holuba pro Reuters. Uvedl v něm, že koncem března čeká pestřejší škálu názorů než na minulých měnověpolitických zasedáních s tím, jak dopady války na Ukrajině dále zvedají výhled inflace. V boji proti inflaci dává přednost zvyšování sazeb před využíváním kurzu.

 
ROZHOVOR
 

T. Holub – Válka na Ukrajině způsobí další tlak na zdražování

„Inflace může jít ještě o 2-3 procentní body nahoru oproti té stávající úrovni, která je bohužel už tak dost vysoká,“ uvedl člen bankovní rady Tomáš Holub v pořadu Snídaně s Novou, kde zároveň vysvětlil, jak na situaci reaguje Česká národní banka.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 31. března 2022

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 31. března 2022 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

T. Holub na energetické konferenci v Brně

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Trendy a vývoj ekonomiky v ČR a ve světě – Stagflační rizika a měnová politika přednesené 22. 3. 2022 v Brně na odborné konferenci na téma Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a střední Evropě.

 
PDF, 738 kB
 

T. Holub – Prezentace pro panel ČSE

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba přednesená 21. 3. 2022 v panelové diskusi Inflace, měnová politika a česká ekonomika pořádané Českou společností ekonomickou.

 
PDF, 1,8 MB
 

ČNB vykázala za loňský rok účetní ztrátu 37,7 mld. Kč

Bankovní rada ČNB dnes schválila účetní závěrku a zprávu o výsledku hospodaření ČNB za rok 2021. ČNB loni vykázala účetní ztrátu 37,7 mld. Kč, a její kumulovaná ztráta z předchozích let se tak prohloubila na 75,3 mld. Kč. Hospodářský výsledek za rok 2021 byl nejvíce ovlivněn kurzovými ztrátami plynoucími z posílení kurzu koruny v závěru roku.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Nová podstránka k ukončení starších vzorů bankovek

30. 6. 2022 skončí platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. Po tomto datu je bude možné další dva roky bezplatně vyměnit na pokladnách všech bank a po neomezenou dobu také na zastoupeních ČNB. Nová podstránka shrnuje všechny potřebné informace pro veřejnost, obchodníky, provozovatele bankomatů, prodejních automatů a zařízení pro zpracování tuzemských bankovek.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – březen 2022

Březnového číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytický článek tohoto čísla vysvětluje důvody velmi rychlého nárůstu cen energií od druhé poloviny loňského roku a analyzuje globální situaci. Rovněž ukazuje, že faktorů, které ovlivňují cenu zemního plynu, je celá řada a vlivem jejich souhry zaznamenaly ceny v Evropě a Asii koncem roku 2021 historická maxima.

 
PDF, 1,3 MB
 

Ekonomický bulletin ECB – březen

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých 10. března 2022.

 
PDF, 377 kB
 

Práce

Málokdo to ví, ale Otík vystudoval Vysokou školu života. Následně si splnil svůj dětský sen a stal se popelářem. Teď ale přemýšlí, že se překvalifikuje na pozici E.T. a navíc má i pár podnikatelských nápadů. Jak s tím vším naložit? Přidejte se k němu na lekci o práci a dozvíte se, jak vybudovat bohatství, které vám už nikdy nikdo nevezme.

 
www.otanegramota.cz
 
 
 

Očekávané události

 
30. 3. 2022
 
31. 3. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB