Týdenní souhrn
29. 11. – 3. 12. 2021

 
 

J. Rusnok – Inflaci k našemu cíli postupně dostaneme

Guvernér ČNB v rozhovoru pro týdeník Respekt, jehož hlavním tématem byla inflace: „Nemíníme tolerovat ukotvení dnešních zvýšených inflačních očekávání. Svůj cíl bereme naprosto vážně.“ Současná vlna inflace by měla kulminovat v lednu, kdy může překročit i 7 % kvůli každoročnímu přeceňování napříč ekonomikou a vzestupu cen energií, poté by měla postupně a poměrně rychle klesat, dodal guvernér: „Kolem půlky roku by meziroční inflace mohla být někde kolem 3–4 %. A ke konci příštího roku by se měla bezpečně vrátit k našemu 2% cíli.“

 
ROZHOVOR
 

T. Nidetzký vysvětluje dopady opětovného zavedení hypotečních limitů na trh

Viceguvernér ČNB vysvětlil v rozhovoru pro Seznam Zprávy poslední rozhodnutí ČNB zavést opět všechny tři limity pro poskytování hypoték a dopady tohoto rozhodnutí na hypoteční trh: „Nechceme se dostat do situace, kdy lidé kvůli vysoké splátce hypotéky nebudou mít na spotřebu.“  „Počet klientů, kteří letos získali hypotéku, bude někde nad 100 tisíci. Když jsme si propočetli, jaký dopad by mělo znovuzavedení makroobezřetnostních ukazatelů, tak 90 tisíc lidí na hypotéku dosáhne, což je podle mne velice dobrý výsledek. Neznamená to, že těch 10 % hypotéku nezíská, protože banky mají v rámci limitů objemové výjimky. Ale na druhou stranu někteří z nich mohou mít do budoucna problémy se splácením,“ řekl viceguvernér Tomáš Nidetzký v rozhovoru.

 
ROZHOVOR
 

M. Mora – Jsme připraveni sazby dále zvyšovat

„Jsme připraveni sazby dále zvyšovat, ale už ne tak razantně,“ řekl viceguvernér Marek Mora v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung. Do jaké míry budou naplněny předpoklady o růstu sazeb z podzimní prognózy, bude podle něho záviset na vývoji rizik.

 
ROZHOVOR (NĚMECKY)
 

Aktuální ekonomický vývoj a měnová politika ČNB

Prezentace viceguvernéra Marka Mory Aktuální ekonomický vývoj a měnová politika ČNB pro Ekonomické fórum Komerční banky, jehož záznam byl zveřejněn dne 26. listopadu 2021.

 
PREZENTACE
 

A. Michl v podcastu Insider

Aleš Michl v podcastu Insider o jeho nové knize, o indexu rychlého odhadu výkonu ekonomiky Rushin, o současné inflaci a o tom, zda hrozí západním ekonomikám zombiefikace, či vyšší inflace doprovázená solidním růstem.

 
PODCAST
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí 2021

HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 3. čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 3,1 %. Mezičtvrtletně se ekonomická aktivita zvýšila o 1,5 %. Meziroční růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí letošního roku přitom byl o jeden procentní bod rychlejší, než očekávala prognóza ČNB. Podle ČNB se ekonomika vrátí na úroveň před pandemií na konci příštího roku. "Letos se tak hrubý domácí produkt v souhrnu zvýší o necelá dvě procenta a v příštích dvou letech jeho růst výrazně zrychlí. Na předpandemickou úroveň se tuzemská ekonomická aktivita vrátí na konci roku 2022," uvedl Petr Král, ředitel sekce měnové.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – listopad

Listopadového průzkumu ČNB se zúčastnilo dvanáct domácích a tři zahraniční analytici. Ti v průměru předpokládají, že domácí ekonomická aktivita bude letos nižší a tempo růstu inflace v ročním i tříletém časovém horizontu vyšší, než se domnívali před měsícem. Převážná většina respondentů očekává, že ČNB bude pokračovat v boji s rychlou inflací a v prosinci zvýší 2T repo sazbu o dalších 50 bazických bodů.

 
PDF (950 KB)
 

čnBlog – Zahraniční obchod Evropské unie v průběhu pandemické krize

Mezinárodní obchod patří mezi důležité makroekonomické ukazatele a pohled na něj může přinést užitečné informace o charakteru ekonomických krizí. Oxana Babecká Kucharčuková a Jan Brůha tak v novém článku analyzují průběh mezinárodního obchodu během koronavirové krize. Měla nabídkový, nebo spíše poptávkový charakter? A co to znamená pro měnovou politiku centrálních bank?

 
ČNBLOG
 

Role ČNB u správců podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech

Česká národní banka vydala informaci pro veřejnost o rizicích spojených s investicemi formou správy majetku srovnatelnou s obhospodařováním podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech. ČNB upozorňuje, že tento typ malého správce funguje bez licence ČNB a jeho činnost v oblasti správy cizího majetku není ČNB nijak dohlížena. Tento druh investice je primárně určen pro specifický okruh osob a z důvodu zákonné absence dohledu může znamenat vyšší riziko pro investované finanční prostředky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Mimořádná stříbrná mince vážící 1 kg připomene založení Velké Prahy

Česká národní banka vydává poprvé ve své historii pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč, vážící jeden kilogram. Mimořádná emise pamětní mince připomíná blížící se výročí 100 let od založení Velké Prahy. V prodeji je od úterý 30. listopadu 2021. Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Minci představil v krátkém vlogu a v ranním vysílání ČT24 Studia 6 v den emise Jaroslav Moravec, vrchní expert peněžního oběhu .

TISKOVÁ ZPRÁVA VIDEO ČT24
 

Organizační a personální změny v sekci správní ČNB od 1. prosince 2021

Novým náměstkem ředitele sekce správní České národní banky se od 1. prosince 2021 stává Ladislav Zelenka, který dosud působil jako ředitel odboru správy majetku této sekce. Současně byli od stejného data jmenováni tři noví ředitelé odborů sekce správní – Václav Albrecht ředitelem odboru správy majetku, Adriana Králová ředitelkou odboru obchodního a Dita Vejnárková ředitelkou nově vzniklého odboru Návštěvnické centrum ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
6. 12. 2021
 
7. 12. 2021
 
8. 12. 2021
 
9. 12. 2021
 
10. 12. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!