Týdenní souhrn
11. – 15. 1. 2021

 
 

Až pominou externí příčiny, můžeme se relativně rychle vracet k normálu

Velký rozhovor guvernéra J. Rusnoka v Lidových novinách. „Infrastruktura produktivní části ekonomiky nebyla zásadně narušena s výjimkou některých sektorů. Banky, které jsou krevním oběhem ekonomiky, vstoupily do koronavirové krize vybavené rezervami. A finančně lépe připraveny byly také podniky.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace v prosinci 2020 výrazně pod prognózou

Inflace v prosinci 2020 klesla na 2,3 %. Meziroční inflace byla o 0,7 p. b. nižší, než předpovídala podzimní prognóza ČNB. Ta předpokládala pokles inflace koncem loňského roku do horní poloviny tolerančního pásma 2% cíle. "Pozorovaný pokles inflace v listopadu a zejména pak v prosinci 2020 byl však výraznější, a to převážně vlivem znatelnějšího zpomalení růstu cen potravin," uvedl ředitel sekce měnové Petr Král. Na horizontu měnové politiky, tedy na přelomu let 2021 a 2022, se inflace bude nacházet poblíž 2% cíle ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Článek v bulletinu BIS – Od plovoucího kurzu ke kurzovému závazku a zpět

Článek viceguvernéra M. Mory a ředitele sekce finanční stability J. Fraita From float to currency floor and back to float: the CNB’s temporary exchange rate commitment, publikovaný ve sborníku Bank for International Settlements (BIS) Papers z prosince 2020, shrnuje zkušenosti ČNB s kurzovým závazkem v letech 2013–2017 a zaměřuje se na vliv kurzového závazku na peněžní a dluhopisový trh.

 
PDF, 266 kB
 

A. Michl – 2021 bude rok zúčtování s Covidem

Člen bankovní rady A. Michl poskytl rozhovory Seznam TV a časopisu Finmag a rozebral dopady krize na ekonomiku. „Loňský rok byl jakoby ztracený rok. Letošní rok bude zúčtování s Covidem-19 nebo skoncování s Covidem-19, uvidíme,“ řekl.

SEZNAM TV FINMAG
 

Prezentace T. Holuba – Ekonomický výhled a politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady T. Holuba Macroeconomic Forecast and Monetary Policy of the CNB pro konferenci CEEMEA Opportunities Conference – Czech Republic Roundtable pořádanou 14. 1. 2021 bankou JP Morgan.

 
PDF, 734 kB
 

ČNB: ČR by měla vstoupit do bankovní unie až v okamžiku přijetí eura

Vláda v pondělí projednala aktualizovanou studii dopadu účasti či neúčasti ČR v bankovní unii a ztotožnila se s doporučením, aby ČR za současné situace o vstup do bankovní unie neusilovala a sledovala její další vývoj. Na přípravě studie vypracované MF se vedle MZV a Úřadu vlády ČR podílela také ČNB. Ta sdílí hlavní závěry studie, jež neshledala důvody ani aktuální potřebu pro vstup ČR do bankovní unie.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 7/2020 – The g3+ Model: An Upgrade of the Czech National Bank’s Core Forecasting Framework

Výzkumná práce představující g3+, nový jádrový predikční model České národní banky, který od července 2019 nahradil předchozí model g3.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Stanoviska a odpovědi na odborné regulatorní dotazy

Česká národní banka spustila webovou aplikaci pro uveřejňování stanovisek a odpovědí na regulatorní dotazy. Databáze obsahuje stanoviska a odpovědi od roku 2008 týkající se odborných regulatorních témat.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Struktura oběživa k 31. 12. 2020

ČNB vydala přehled struktury oběživa ke konci roku 2020. Výše oběživa v České republice i jeho struktura byly výrazně ovlivněny pandemií COVID-19. Hodnota oběživa (všech oběžných i pamětních bankovek a mincí) činila k 31. 12. 2020 celkem 711,9 mld. Kč a v průběhu roku se zvýšila o rekordních 67,5 mld. Kč. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
18. 1.
 
21. 1.
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB