Týdenní souhrn
(30. 10. – 3. 11. 2023)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %.

 
PODROBNOSTI
 

Eva Zamrazilová: Riziko vyššího lednového přecenění nás vedlo k obezřetnosti

Viceguvernérka Eva Zamrazilová v pořadu Interview ČT24 komentovala rozhodnutí bankovní rady o nastavení úrokových sazeb a strategii bankovní rady pro další období. „Snažíme se být vyvážení a skutečně obezřetní, abychom občanům doručili inflaci do dvouprocentního cíle. Nejenom na nějaké krátké období, ale na stabilní období a po dlouhou dobu. Proto jsme také vždycky říkali, že sazby budou vyšší po delší dobu. Ovšem skutečně je tady už seriózní debata o tom, kdy sazby snížit.“

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Prioritou číslo jedna v dohledu v pojišťovnictví zůstává finanční zdraví pojišťoven

Viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro časopis Pojistný obzor mluvil o dohledových prioritách ČNB či tématu odborné péče. Rozhovor vznikl v září letošního roku.

 
ROZHOVOR
 

Prognóza ČNB – podzim 2023

ČNB zveřejnila 2. listopadu novou makroekonomickou prognózu, která je až na dílčí výjimky je založena na datech dostupných k 20. říjnu 2023. Podrobnější popis prognózy ČNB, kterou připravili ekonomové sekce měnové, lze nalézt ve Zprávě o měnové politice – podzim 2023 (bude zveřejněna 10. listopadu 2023) a v prezentaci ze Setkání s analytiky (zveřejněna 3. listopadu 2023).

 
PROGNÓZA
 

Proinflační rizika vedou k opatrnosti, úrokové sazby zůstávají stabilní

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je náměstek ředitele sekce měnové Jakub Matějů, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 10. listopadu 2023.

 
ÚVODNÍ KAPITOLA
 

Setkání s analytiky

V pátek 3. listopadu, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představili novou prognózu ČNB viceguvernérka Eva Zamrazilová, ředitel měnové sekce Petr Král a ředitel odboru makroekonomických prognóz Karel Musil. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

 
PREZENTACE A VIDEO
 

čnBlog – Utratila ČNB v létě desítky miliard za akcie Applu, Tesly, Microsoftu a dalších amerických firem?

V médiích se objevily spekulace, že ČNB v létě nakupovala akcie Tesly, Applu, Microsoftu a dalších amerických firem za desítky miliard korun. Česká národní banka investuje do akcií část svých devizových rezerv již od roku 2008. O povaze a objemu těchto investic pravidelně informuje veřejnost ve výročních zprávách. Detaily vysvětluje ve svém blogu Marek Šesták, náměstek ředitele sekce řízení rizik a podpory obchodů.

 
ČNBLOG
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 12/2023

Na základě analýzy 980 000 nových derivátových transakcí mezi 1 700 institucemi, autoři v článku What Drives Sectoral Differences in Currency Derivative Usage in a Small Open Economy? Evidence from Supervisory Data identifikují významné sektorové rozdíly v použití měnových derivátů v českém finančním sektoru v letech 2020 až 2022.

 
WORKING PAPER
 

Setkání ČNB s učiteli v Hradci Králové

Zástupci České národní banky se v úterý 24. října setkali s učiteli z Královéhradeckého kraje a studenty Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Učitelé základních a středních škol se v rámci několika bloků seznámili s metodami, jak vysvětlit finanční a ekonomické pojmy, s výukovými podklady a s nabídkou edukačních aktivit Návštěvnického centra ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni (záznam tiskové konference z 2. 11. 2023)


ČNB: Naše ekonomika má tendenci k procyklickému chování. Na nepříznivé informace reaguje prudkým brzděním. Se zpožděním se ale vždy začneme dívat skrz cyklus a zase zrychlíme. Doufám, že se tak stane už příští rok, řekl viceguvernér Jan Frait na večeru ambasadorů Czech Top 100.


ČNB: Proč pracovat v ČNB a jaké příležitosti vám může nabídnout? Ve čtvrtek 26. října jsme už poněkolikáté zavítali mezi vysokoškoláky v rámci pracovního veletrhu Šance na VŠE, kde právě na tyto otázky odpovídali naši personalisté.

 
 
 

Očekávané události

 
6. 11. 2023
 
7. 11. 2023
 
9. 11. 2023
 
10. 11. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB