Týdenní souhrn
3. – 7. 1. 2022

 
 

Písemný záznam z jednání bankovní rady dne 22. prosince 2021 a graf rizik inflační prognózy

Nově dostupná data a informace většina bankovní rady vyhodnotila jako výrazně proinflační, a tudíž vyžadující rychlejší zvyšování úrokových sazeb ve srovnání s podzimní prognózou. Většina bankovní rady se shodovala, že těmito riziky jsou hrozba oslabení ukotvenosti inflačních očekávání v podmínkách dlouhodobého výrazného přestřelování 2% inflačního cíle, možnost rychlejšího a déletrvajícího růstu cen průmyslových výrobců v zahraničí a možné zeslabení reakce kurzu koruny na růst domácích úrokových sazeb.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Úrokové sazby se přiblíží možná až k 5 %

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v rozhovoru pro server FocusOn vysvětluje příčiny očekáváné vysoké inflace a reakci měnové politiky České národní banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V ČNB nekoukáme do zrcátka. Míříme na inflaci, která bude za rok

Poradci bankovní rady ČNB Jiří Schwarz a Tomáš Adam vysvětlují, jak centrální bankéři ovlivňují úrokovými sazbami budoucí inflaci. A především očekávání lidí i firem.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 5/2021 – Does Macroprudential Policy Leak? Evidence from Non-Bank Credit Intermediation in EU Countries

Martin Hodula a Ngoc Anh Ngo ve svém článku zkoumají zda makroobezřetnostní politika ovlivňuje úvěry poskytované subjekty stínového bankovnictví.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 7/2021 – Learning and Cross-Country Correlations in a Multi-Country DSGE Model

Přelévání ekonomických efektů mezi zeměmi je v odhadnutých modelech DSGE zahrnujících více zemí a mezinárodní obchod zpravidla omezené. Korelace nominálních i reálných veličin napříč zeměmi je nízká kromě případů, kdy je v modelu zavedena korelace exogenních šoků. Volha Audzei v tomto svém článku dokládá, že zavedení adaptivního učení s časově proměnlivými koeficienty mezinárodní korelaci posiluje. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vishing: Opětovné upozornění na telefonáty zneužívající jméno ČNB

Česká národní banka zaznamenala další podvodné praktiky pod svým jménem. Podvodníci se snaží jménem pracovníka ČNB vylákat přihlašovací údaje klienta do jeho elektronického bankovnictví a údaje o platební kartě (číslo karty, jméno majitele, dobu platnosti, CVV kód atp.). K tomu využívají tzv. spoofing telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na obchodní platformu PROFIT SWISS

ČNB upozorňuje veřejnost, že osoby oslovující veřejnost v České republice nevyžádanými telefonickými hovory z tel. čísla 234 280 739, ani subjekty provozující obchodní platformu prezentovanou na internetových stránkách https://profitswiss.com/, nedisponují v současné době oprávněním k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice, a ze strany České národní banky tak nejsou dohlíženy. Případná investice není ze zákona pojištěna.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
11. 1. 2022
 
12. 1. 2022
 
13. 1. 2022
 
14. 1. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!