Týdenní souhrn
(8. – 12. 5. 2023)

 
 

Prezentace stříbrné mince k 75. výročí od jmenování Josefa Karla Matochy arcibiskupem olomouckým

Česká národní banka představila 10. května 2023 na půdě Arcibiskupského paláce v Olomouci stříbrnou minci nominální hodnoty 200 Kč k výročí 75 let od jmenování Josefa Karla Matochy arcibiskupem olomouckým. Slavnostní akce se zúčastnili Jeho Eminence Dominik kardinál Duka, Jeho Excelence Mons. Josef Nuzík, guvernér ČNB Aleš Michl, náměstek primátora města Olomouce Otakar Štěpán Bačák, první náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínek a další hosté. Pamětní dvousetkoruna vydaná 1. března 2023 je druhou emisí pamětních mincí ČNB v roce 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Zpráva o měnové politice – jaro 2023

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – jaro 2023. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 11. května 2023 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 21. dubnu 2023.

 
PUBLIKACE
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 3. května 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace v dubnu 2023 dále znatelně klesla a nacházela se mírně pod prognózou

Inflace v dubnu dále znatelně klesla. „I v následujících měsících bude meziroční cenový růst radikálně zpomalovat. V každém dalším měsíci bude inflace o více než jeden procentní bod nižší než v měsíci předchozím,“ píše ředitel sekce měnové Petr Král v pravidelném komentáři k aktuálnímu cenovému vývoji. "Kolem poloviny roku bychom už mohli vidět jednociferné hodnoty inflace," říká v krátkém videu náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů a vysvětluje aktuální inflační vývoj.

 
KOMENTÁŘ
 

Globální ekonomika, megatrendy a role centrálních bank

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů ČNB Luboše Komárka na Ministerstvu zahraničních věcí.

 
PDF, 1,3 MB
 

čnBlog – Nerovný dopad inflace na české domácnosti: poznatky z národních účtů

Příjmy domácností v roce 2022 citelně zaostaly za spotřebitelskou inflací. Sektor domácností ovšem není jednolitou jednotkou. Autor tohoto textu Martin Kábrt ze sekce měnové ČNB využívá novou statistiku subsektorů domácností k rozklíčování dopadů inflačního roku 2022 na různé příjmové skupiny českých domácností.

 
ČNBLOG
 

Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB

Na stránce Finanční trhy byla zveřejněna Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB s údaji o jejich členění, výnosu, struktuře a měnové kompozici k 31. březnu 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Výsledky Eurošetření 2023

Po delší odmlce způsobené tak zásadními událostmi, jako byla pandemie koronaviru či propuknutí války na Ukrajině, jsme opět uskutečnili šetření mezi analytiky na téma aktuálních ekonomických otázek souvisejících s EU a předpokládaným vstupem ČR do eurozóny.

 
PDF, 332 kB
 

Pozvánka: CNB Research Open Day 2023

Česká národní banka vás zve na osmnáctý ročník CNB Research Open Day, který se uskuteční fyzicky v pondělí 15. května 2023 v budově Plodinové burzy České národní banky. Tato akce vám poskytne příležitost seznámit se s tím nejlepším z aktuálního výzkumu ČNB a setkat se s výzkumníky ČNB v neformálním prostředí. U příležitosti 30. výročí ČNB bude na CNB Research Open Day prezentováno shrnutí výzkumu organizace za posledních několik let a bude diskutován vývoj role výzkumu v rámci ČNB.

 
PROGRAM
 

Pozvánka na diskusi s guvernérem a viceguvernérkou

Česká národní banka a Vysoká škola ekonomická v Praze vás zvou na diskusi s guvernérem Alešem Michlem a viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, která se uskuteční 15. května 2023 ve Vencovského aule při VŠE. Tématem bude Inflace: Cesta k cíli.

Registrace na akci probíhá přes webový formulář VŠE. Vstup je zdarma.

 
POZVÁNKA
 

Přijďte oslavit první narozeniny Návštěvnického centra ČNB!

Návštěvnické centrum 20. května 2023 oslaví rok od svého otevření prvním návštěvníkům. Za tu dobu jich přivítalo již přes 60 000. Po celý slavnostní den od 9.00 do 17.00 bude připraven bohatý program plný kreativních aktivit a soutěží. Zábavu a poučení najde každý – od předškolních dětí po seniory. Celodenní program bude možné navštívit bez předchozí rezervace a zdarma.

 
POZVÁNKA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka dnes na konferenci týdeníku Ekonom „New Deal for Czechs“ diskutoval s Janem Juchelkou o výhledu české ekonomiky či o ESG. Co zaznělo?


ČNB – Guvernér Aleš Michl dnes na půdě Arcibiskupského paláce v Olomouci svým projevem zahájil slavnostní prezentaci stříbrné mince k 75. výročí od jmenování Josefa Karla Matochy arcibiskupem olomouckým. Pamětní dvousetkorunu ČNB vydala 1. března 2023.


A. Michl – Přijdu. (na oslavu prvních narozenin Návštěvnického centra ČNB v sobotu 20. května)

 
 
 

Očekávané události

 
15. 5. 2023
 
17. 5. 2023
 
18. 5. 2023
 
20. 5. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB