Týdenní souhrn
15. – 19. 2. 2021

 
 

M. Mora: Boj s klimatickou změnou ohrožuje nezávislost centrálních bank

Centrální banky by neměly vyvolávat dojem, že jsou všemocné. Řešení klimatických cílů nebo cílů udržitelnosti prostřednictvím finanční regulace, zejména obezřetnostní regulace je velmi rizikové, říká v rozhovoru viceguvernér M. Mora. Podle něj zde platí dvojnásob, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Centrální banky by se měly soustředit na dosahování svého hlavního cíle, cenové stability.

 
VIDEO
 

M. Mora v diskusi OMFIF

Viceguvernér M. Mora vystoupil ve virtuální panelové diskusi OMFIF (Official Monetary and Financial Institutions Forum). Tématem pro něj a zástupce centrálních bank Polska a Maďarska byla reakce monetární politiky na pandemii COVID-19.

ZÁZNAM DISKUSE PREZENTACE
 

V. Benda k výhledu úrokových sazeb

V. Benda v rozhovoru s ekonomkou H. Horskou: Úrokové sazby pravděpodobně půjdou nahoru, pokud se naplní naše prognóza. Nečekáme, že posilující koruna za nás udělá práci se zvyšováním sazeb. 

 
VIDEO
 

Globální ekonomický výhled 02/2021

Únorové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část se věnuje historii a vývoji oblasti mezinárodních investic a jejich ochrany. Součástí tohoto čísla je navíc příloha s přehledem používání nekonvenčních nástrojů centrálních bank ve světě.

 
PDF, 1,6 MB
 

T. Holub – COVID-19 and the CNB's Prudent Risk-Management Approach to Policy

Prezentace člena bankovní rady T. Holuba pro seminář v rámci The Better Policy Project 17. února 2021.

 
PDF 2,4 MB, anglicky
 

Cena za nejlepší výzkumné práce ČNB v roce 2020

Bankovní rada České národní banky udělila letošní ceny za ekonomický výzkum dvěma pracím. Cena je každoročně udělována nejlepším výzkumným publikacím v oblasti finanční stability a měnové politiky, které ČNB vydala v předchozím roce.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Odborný článek našich kolegů byl publikován v časopise Social Indicators Research

Odborný článek našich kolegů J. Fraita, S. Malované a M. Hoduly What Does Really Drive Consumer Confidence?, zabývající se vztahem očekávání domácností a aktuálních makroekonomických podmínek, byl publikován v odborném časopise Social Indicators Research.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
23. 2. 2021
 
24. 2. 2021
 
25. 2. 2021
 
26. 2. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB