Týdenní souhrn
(3. – 7. 10. 2022)

 
 

Vzpomínka na bankovní pomoc Státu Izrael

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Manželka prezidenta navštívila ČNB

Manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová přijala pozvání guvernéra Aleše Michla k neformální návštěvě České národní banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prezentace J. Fraita pro Workshop NBS a SUERF

Prezentace člena bankovní rady ČNB Jana Fraita Monetary and Macroprudential Policies as Team-Mates: The Czech National Bank Case pro workshop Macroprudential Policy and the End of the Zero-Interest-Rate Environment pořádaný Slovenskou národní bankou a organizací SUERF v Bratislavě 5. října 2022. (pdf, 290 kB, anglicky)

 
PREZENTACE
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 29. září 2022 a graf rizik inflační prognózy 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Jak přispělo zdražování firem k dnešní inflaci v eurozóně?

Rekordní zdražování výrobců v eurozóně se prolilo do spotřebitelských cen výrazněji, než bychom očekávali. Soňa Benecká ze sekce měnové ČNB v této analýze odhaduje, jak moc výrobci zdražovali v reakci na rostoucí ceny vstupů.

 
ČNBLOG
 

Litoměřice na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci nominální hodnoty 5000 Kč s motivy města Litoměřice. Tato mince z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 4. října 2022.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

CNB RPN 1/2022 – Assessment of the Nature of the Pandemic Shock: Implications for Monetary Policy

Nový výzkumný článek ČNB přispívá k debatě, do jaké míry lze koronavirovou pandemii a na ni navazující propad ekonomické aktivity související z velké části s protiepidemickými opatřeními (uzavírkami) interpretovat jako negativní protiinflační šok do poptávky a jakou část pozorovaného poklesu HDP je naopak možno přisoudit negativnímu (nákladovému) proinflačnímu šoku na nabídkové straně. Díky správné identifikaci proinflačního charakteru šoku mohla ČNB, jako jedna z prvních centrálních bank, započít v roce 2021 s cyklem zvyšování úrokových sazeb.

 
PUBLIKACE VÝZKUMU
 

Návštěvnické centrum ČNB v pořadu Toulavá kamera

Expozice Návštěvnického centra ČNB Lidé a peníze a Za měnou v reportáži pořadu České televize Toulavá kamera. Ředitelka Návštěvnického centra Dita Vejnárková vysvětluje v pořadu záměr vzniku nové expozice Za měnou a hlavní archivář ČNB Jakub Kunert představuje původní expozici Lidé a peníze a jednu z jejích dominant – zlatou minci v nominální hodnotě 100 milionů korun.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka na panelovou diskusi v ČNB

ČNB ve spolupráci s ČSE zve na panelovou diskusi ČSE debatuje – Měnová politika ČNB v prostředí vysokého přebytku likvidity v českém bankovním sektoru, která se uskuteční 11. října 2022 od 15 hodin. Registrovat se můžete do 7. října.

 
POZVÁNKA A REGISTRACE
 
 
 

Očekávané události

 
11. 10. 2022
 
12. 10. 2022
 
13. 10. 2022
 
14. 10. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB