Týdenní souhrn
(5. – 9. 12. 2022)

 
 

Eva Zamrazilová – Na konci roku 2023 bude inflace jednociferná

Viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro DVTV o vývoji inflace, ekonomickém výhledu na rok 2023 a očekávaných krocích centrální banky. „V současné době žijeme v obrovské nejistotě, velkou neznámou jsou ceny energií. Pokud nepřijde další šok, měla by se inflace v průběhu druhého až třetího čtvrtletí 2023 vracet k jednociferným hodnotám.“ 

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait – Ve druhé polovině příštího roku se inflace dostane na jednociferná čísla

„Inflace se určitě sníží. Není důvod předpokládat, že tady s námi bude tak vysoká inflace delší dobu. Není to normální inflace, je to spíš kombinace hodně zvláštních šoků, které však přišly do naší ekonomiky, která byla makroekonomicky zjevně přehřátá. Počítám s tím, že ve druhé polovině příštího roku začne inflace padat a dostane se na nízká čísla,“ komentoval v rozhovoru pro Seznam Zprávy člen bankovní rady ČNB Jan Frait.

 
ROZHOVOR
 

Komodity zlevňují, růst zpomaluje: dobré zprávy

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Inflační očekávání finančního trhu – listopad

Údaje získané z listopadového šetření naznačují, že roční prognóza inflace zřetelně vzrostla, zatímco tříletá byla korigována dolů na úrovně odhadované v průběhu léta. Odhad růstu HDP na letošní rok se nemění, ovšem ekonomické vyhlídky na příští rok jsou méně optimistické než v minulém šetření. Většina dotázaných analytiků počítá, že 2T repo sazba se do konce roku nezmění, v ročním horizontu by však měla klesat pomaleji.

 
PDF, 920 kB
 

Vztah MRELu a makroobezřetnostních kapitálových rezerv

Tematický článek Lukáše Pfeifera a Libora Holuba se zabývá důsledky zavedení minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky (MREL) na účinnost makroobezřetnostní kapitálové regulace bankovního sektoru.

 
ČLÁNEK
 

Odborný seminář ČNB pro členy Asociace pro kapitálový trh

Členové Asociace pro kapitálový trh měli možnost se 29. listopadu 2022 účastnit v Kongresovém sále ČNB odborného semináře. První část setkání se věnovala obchodníkům s cennými papíry a druhá fondovému investování. Přednesené prezentace zástupců sekce dohledu nad finančním trhem II jsou k dispozici na webu ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Aleš Michl retweetnul: Ministerstvo financí ČR: Agentura Scope Ratings zachovala Česku vysoké ratingové hodnocení na úrovni AA jak pro domácí, tak zahraniční závazky. Ponechala také negativní výhled kvůli naší energetické závislosti na Rusku umocněné ekonomickou strukturou Česka, které dominují energeticky náročné podniky.


7 bodů proti inflaci: “Eva Zamrazilová: Stávající úroveň sazeb je v tuto chvíli dostatečná, dřívější dramatický nárůst už nese své ovoce, spotřeba domácností spadla nejvíc za historii statistického pozorování, nic jiného inflaci nesníží.

 
 
 

Očekávané události

 
12. 12. 2022
 
14. 12. 2022
 
15. 12. 2022
 
16. 12. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB