Týdenní souhrn
13. – 17. 9. 2021

 
 

Sazby budeme dále vracet do normálních úrovní

Guvernér Jiří Rusnok hovořil v pořadu Události, komentáře o současné úrovni inflace, její prognóze a očekávané reakci centrální banky: „Předpodkládáme, že cenový růst se vrátí blízko k našemu cíli zhruba v prvním pololetí příštího roku.“

VYBRANÉ CITACE VIDEO (ČT24)
 

M. Mora je připraven na debatu o 50 b. b.

Viceguvernér Marek Mora v rozhovoru pro agenturu Bloomberg: „ČNB současným zvyšováním sazeb spíše jen zmírňuje extrémně uvolněnou měnovou politiku, přitom česká ekonomika je, zdá se, vzhledem k napětí na trhu práce inflačně silnější, než ČNB předpokládala.“ Kalibrování dalšího zvyšování sazeb bude podle něj nyní hlavním tématem debaty bankovní rady.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda – Inflace není legrace, ČNB musí reagovat

Komentář člena bankovní rady Vojtěcha Bendy a poradce bankovní rady Jakuba Matějů pro Hospodářské noviny: "Inflace na 2 procentech je stále hlavním cílem ČNB,  nástroje pro její zkrocení existují a jsou funkční. Právě kvůli tomu, že v nejbližší době bude pokračovat růst sazeb, se také inflace v příštím roce navrátí zpět k dvouprocentnímu cíli."

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Centrální banka neselhala, za vysokou inflaci nemůže, míní člen bankovní rady Benda

Vojtěch Benda v rozhovoru pro server iRozhlas.cz o ekonomickém oživení, pravidlech pro poskytování hypoték, inflačních tlacích a výhledu růstu sazeb ČNB. „Pokud nechceme, aby se současné zvýšení inflace přeneslo na dlouhodobě vysoká inflační očekávání, a takové náznaky už vidíme v průzkumech, musíme už teď šlápnout na brzdu silněji covid necovid.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

A. Michl – Inflace bude vyšší půl roku

Rozhovor člena bankovní rady Aleše Michla pro Prima CNN o současné inflaci zvýšené hlavně  kvůli zdražení cen surovin. „Teď zhruba půl roku ji budeme mít vyšší a čekám, že až ve druhém pololetí příštího roku se sníží,“ řekl.

 
VIDEO (CNN Prima News)
 

Česká národní banka dlouhodobě dokazuje, že dokáže zkrotit inflaci

Člen bankovní rady Aleš Michl v ČRo Plus hovořil o inflačních očekáváních a budoucím vývoji inflace: „Do roka si myslím, že inflace se zase sníží.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Nidetzký – Ekonomický výhled a jeho rizika

Prezentace viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro Kulatý stůl pořádaný Americkou obchodní komorou dne 17. září 2021: „ECB zatím neplánuje reagovat na vysokou inflaci, protože očekává, že se sama vrátí k cíli. Česká situace je odlišná: Nemusíme hledat důvody pro zvyšování sazeb. Nyní spíše přemýšlíme, jak rychle a kam se sazbami vystoupat.“

 
PDF, 342 kB, anglicky
 

T. Holub – Prognóza a měnová politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Prognóza ekonomického vývoje v ČR a měnová politika ČNB přednesená 14. září 2021 na semináři České spořitelny Ekonomika, koruna a úroky po epidemii. „Poslední vývoj inflace dále posiluje potřebu zvyšování sazeb ve snaze zabránit odpoutání inflačních očekávání od cíle,“ uvádí Tomáš Holub v prezentaci. 

 
PDF, 1,6 MB
 

čnBlog – Nedostatek materiálů a komponent jako faktor omezující výrobu a zvyšující ceny

Celosvětová pandemie koronaviru způsobila velké trhliny v mezinárodním obchodu, logistice a výrobních řetězcích, které se nyní začaly plně projevovat v cenách průmyslových výrobců. Na jak dlouho? Dočtete se v tematickém článku Soni Benecké.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 4/2021 – The Rushin Index: A Weekly Indicator of Czech Economic Activity

Článek Tomáše Adama, Ondřeje Michálka, Aleše Michla a Evy Slezákové představuje týdenní index ekonomické aktivity Rushin, který je založen jak na alternativních, vysokofrekvenčních ukazatelích, tak na standardních, nízkofrekvenčních makroekonomických datech.

 
PDF, 1 MB
 

Monitoring centrálních bank III/2021

Inflace ve většině námi sledovaných zemích roste a v mnoha z nich již překračuje cíl příslušné centrální banky. Ke zpřísnění měnové politiky prostřednictvím navýšení úrokových sazeb přistoupila maďarská a česká centrální banka, norská centrální banka zřejmě sazby zvýší na svém zářijovém zasedání. Další centrální banky omezují, nebo se chystají omezit své podpůrné programy. I nadále však platí, že v nadcházejícím období bude ekonomická situace ovlivněna dopady pandemie koronaviru. Aktuální Téma pod lupou se věnuje problematice tolerančního pásma inflačního cíle optikou několika nedávných studií. Ve vybraném projevu představuje členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabel závěry revize měnové politiky Evropské centrální banky.

 
PDF, 643 kB
 

Svatá Ludmila na mimořádné zlaté desetitisícikoruně ČNB

Česká národní banka vydala zlatou minci v hodnotě 10 000 Kč k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily. Zlatá mince ČNB s nejvyšší nominální hodnotou v aktuálním emisním období 2021–2025 je v prodeji od 14. září 2021.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROJEV GUVERNÉRA
VIDEO (ČT1)
 

Navštivte Expozici ČNB v Brně

Od pondělí 20. září můžete opět navštívit naši brněnskou expozici „Lidé a peníze“. Představí vám ucelenou historii vývoje měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Otevřeno bude ve všední dny od 9.00 – nezapomeňte si zarezervovat termín!

 
VÍCE INFORMACÍ
 
 
 

Očekávané události

 
20. 9. 2021
 
22. 9. 2021
 
23. 9. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!