Týdenní souhrn
(31. 7. – 4. 8. 2023)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %.

 
PODROBNOSTI
 

Jan Frait vysvětluje měnověpolitické rozhodnutí pro Českou televizi

„Ukončení intervencí říká, že jsme si zcela jisti, že inflace v příštím roce výrazně klesne na velmi nízké jednociferné hodnoty. Intervence byly přijaty jako specifický dočasný nástroj na boj s inflací. Ten boj je do značné míry vyhraný, inflace klesne a tím pádem jsme mohli ukončit intervenční režim, který koneckonců řadu měsíců nebyl uplatňován,“ uvedl viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro pořad 90‘ ČT24.

 
ROZHOVOR
 

Prognóza ČNB – léto 2023

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou. Podrobnější popis prognózy ČNB, kterou připravili ekonomové sekce měnové, lze nalézt ve Zprávě o měnové politice – léto 2023 (bude zveřejněna 11. srpna 2023) a v prezentaci ze Setkání s analytiky (zveřejněna 4. srpna 2023).

 
PROGNÓZA
 

Inflace se bude rychle snižovat k 2% cíli

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je náměstek ředitele sekce měnové Jakub Matějů, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 11. srpna 2023.

 
ÚVODNÍ KAPITOLA
 

Inflační očekávání finančního trhu – červenec

Z červencového šetření je patrné, že v souhrnu prognózy sledovaných makroekonomických veličin nedoznaly zásadních změn. V průměru stejné zůstávají názory na vývoj inflace v ročním i tříletém horizontu. Zároveň se nemění ani odhad růstu HDP v letošním a příštím roce. Žádný z dotázaných analytiků stále neočekává změnu v nastavení základních úrokových sazeb na příštím zasedání BR ČNB. Další pohyb sazeb je převážně předpokládán směrem dolů a nepatrně rychleji, než se očekávalo před měsícem.

 
PDF, 924 kB
 

Setkání s analytiky

V pátek 4. srpna, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představili novou prognózu ČNB viceguvernér Jan Frait, ředitel měnové sekce Petr Král a ředitel odboru makroekonomických prognóz Karel Musil. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

 
PREZENTACE A VIDEO
 

čnBlog – Československé bankovnictví v době transformace

Moderní české bankovnictví oslaví v tomto roce třicet let své existence. „Za tuto dobu si prošlo dynamickým vývojem, na jehož počátku stálo rozdělení československého bankovního systému nově budovaného od konce 80. let,“ píše ve svém blogu, který vyšel také v časopisu Bankovnictví, hlavní archivář ČNB Jakub Kunert.

 
ČNBLOG
 

Srpen v Návštěvnickém centru ČNB

Chystáte se na návštěvu Návštěvnického centra ČNB během srpna? Zbystřete! Během srpnových sobot (5., 12., 19. a 26. srpna) budou z provozních důvodů pražské expozice Návštěvnického centra uzavřeny. Avšak nesmutněte, místo toho pro vás otevíráme pondělky! Na programu se nic nemění, čekají na vás pravidelné komentované prohlídky, mnoho doprovodných materiálů, úniková a stopovací hra nebo tematické aktivity. Otevírací doba je pondělí až pátek od 9.00 do 17.00. Otevírací doba brněnských expozic se nemění.

 
POZVÁNKA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Tisková konference po měnověpolitickém jednání bankovní rady ČNB 3. srpna 2023.


ČNB – Celé znění prvního projevu guvernéra ČNB Aleše Michla v Senátu Parlamentu ČR, kde 27. července vystoupil při příležitosti projednávání Zprávy o výkonu dohledu nad finančním trhem v roce 2022.

 
 
 

Očekávané události

 
7. 8. 2023
 
8. 8. 2023
 
10. 8. 2023
 
11. 8. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB