Týdenní souhrn
(19. – 23. 12. 2022)

 
 

Vážená paní, vážený pane,

dovolte mi, abych Vám jménem celé České národní banky popřál šťastný a úspěšný rok 2023.

V příštím roce oslaví Česka národní banka třicet let své existence. Již při svém vzniku v roce 1993 se přihlásila k tradicím a hodnotám centrálního bankovnictví z první poloviny 20. století. V pozadí jeho úspěchů a stejně tak i československého hospodářství té doby stály myšlenky předních českých národohospodářů, kteří od druhé poloviny 19. století formovali české a evropské ekonomické myšlení. Proto jsme se rozhodli připomenout každý rok jméno jednoho z nich v originálním novoročním pozdravu České národní banky a věříme, že Vám, stejně jako nám, budou jejich životní osudy a názory inspirací ve Vaší každodenní práci.

Aleš Michl,
guvernér ČNB

 
VIDEO
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Nevylučuji, že měnovou politiku bude nutné zpřísnit

„Za největší riziko považuji tradiční lednové přeceňování,“ říká v rozhovoru pro Interview ČT24 viceguvernérka Eva Zamrazilová. Zchlazení poptávky je ale podle ní už nyní značné a pokud nedojde k nějakému velmi překvapivému obratu, inflace by se postupně měla dostat zpět do cíleného pásma.

 
ROZHOVOR
 

První sběratelské péefko věnovala ČNB Albínu Bráfovi

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Vláda termín přijetí eura prozatím nestanoví

Vláda přijala společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky zatím nestanovit datum přijetí eura. Rozhodnutí je založeno na informacích obsažených v dokumentu Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Materiál mapuje ekonomickou připravenost k přijetí eura, která se pravidelně vyhodnocuje od vstupu České republiky do Evropské unie.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Monitoring centrálních bank IV/2022

Centrální banky se stále potýkají s vysokou inflací, a to v situaci značných výzev a překážek pro ekonomický růst. Některé centrální banky již na posledních zasedáních ponechaly úrokové sazby beze změny, další nadále pokračují v jejich zvyšování. Téma pod lupou se věnuje zásahu Bank of England na trhu s britskými vládními dluhopisy na podzim letošního roku. Ve vybraném projevu hovoří guvernér australské RBA Philip Lowe o nabídkové straně ekonomiky a budoucích výzvách v této oblasti.

 
PDF, 784 kB
 

čnBlog – Bank of England a její zásah na trhu s gilty

V uplynulých měsících se Spojené království potýkalo s turbulentním zhoršením situace na trhu s dlouhodobými britskými státními dluhopisy (gilty), což vedlo k zásahu Bank of England pomocí časově omezeného nákupu dluhopisů. Článek Barbary Livorové popisuje sled událostí spojených s tímto zásahem, představuje design intervencí na trhu s gilty a výzvy, kterým bylo třeba čelit, a v neposlední řadě zmiňuje důležitost komunikace centrální banky při použití takovýchto nestandardních zásahů na trhu.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Pohonné hmoty v Evropě – co říkají data o jejich spotřebě

V roce 2022 došlo vlivem krize energetických surovin k překotnému vývoji nejen u cen ropy a plynu, ale také odvozených cen benzínu a nafty. Petr Polák ze sekce měnové ČNB za pomoci historických dat ukazuje, jak se na evropském trhu mění spotřeba, ceny a daňové zatížení v čase.

 
ČNBLOG
 

Ze sociálních sítí

Aleš Michl: Tři roky poté, znovu v @CNB_cz. Díky za vaši službu pro republiku, váleční veteráni. @ArmadaCR

 
 
 

Očekávané události

 
30. 12. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB