Týdenní souhrn
(8. – 12. 8. 2022)

 
 

Zpráva o měnové politice – léto 2022

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – léto 2022. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 11. srpna 2022 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 22. červenci 2022.

 
PUBLIKACE
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 4. srpna 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

A. Michl – Je potřeba stabilita

"Valí se na nás samé negativní zprávy, což vyvolává strach. Centrální banka musí být teď pevnou kotvou stabilizující podmínky v ekonomice," řekl guvernér ČNB Aleš Michl v rozhovoru pro deník Právo a server Novinky.cz.

 
ROZHOVOR
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červenci

Cenová hladina v červnu vzrostla meziročně o 17,5 %. Inflace se tak dále mírně zvýšila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Červencový meziroční růst spotřebitelských cen byl ve srovnání s letní prognózou ČNB o více než jeden procentní bod pomalejší. Na uvedenou odchylku působily všechny složky inflace s výjimkou změn nepřímých daní. Nejvýrazněji se na odchylce podílely ceny potravin, v menší míře pak jádrová inflace, regulované ceny a ceny pohonných hmot.

 
KOMENTÁŘ
 

Logika stability sazeb

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

CNB WP 8/2022 – Borrower-Based Macroprudential Measures and Credit Growth: How Biased is the Existing Literature?

Stále se rozšiřující využívání úvěrových ukazatelů, jako jsou limity pro poměr výše úvěru k hodnotě zajištění, poměr výše dluhu k příjmům a poměr dluhové služby k příjmům, vytvořilo poptávku po lepším pochopení transmise a efektivnosti této politiky. Tento článek Simony Malované, Martina Hoduly, Zuzany Gric a Josefa Bajzíka shromažďuje více než 700 odhadů z 34 studií o vlivu úvěrových ukazatelů na poskytování bankovních úvěrů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na obchodní platformu Gemini 2

ČNB upozorňuje veřejnost, že společnost Gemini Holdings, která nabízí investování se zajištěným ziskem na obchodní platformě Gemini 2 prostřednictvím internetových stránek https://chainrecsufficient.com/ a reklam umístěných na https://www.youtube.com/, nedisponuje žádným oprávněním k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice, a ze strany ČNB tak není dohlížena. Případná investice není ze zákona pojištěna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Bankovky 5000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem zůstávají v platnosti

Bankovky 5000 Kč zůstávají i po 1. červenci 2022 v oběhu jak ve variantě s úzkým, tak s širším stříbřitým proužkem. Pravidla pro nakládání s nimi se nemění a je tedy možné s nimi i nadále standardně platit za nákup zboží a služeb. Jak již dříve uvedla Česká národní banka, ukončení platnosti bankovek s úzkým stříbřitým proužkem se pětitisícikoruny netýká.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prázdniny v Návštěvnickém centru ČNB

Seznamte se s Českou národní bankou! Pro období prázdnin jsme pro vás v expozicích ČNB připravili speciální program.

A nebo chcete raději zůstat venku a zkusit vypátrat členy finančního gangu? Potom si zahrajte naši venkovní únikovou hru a vydejte se po Praze po stopách zločinců, kteří se snaží připravit lidi o peníze.

PRÁZDNINOVÝ PROGRAM VENKOVNÍ ÚNIKOVKA
 
 
 

Očekávané události

 
15. 8. 2022
 
18. 8. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB