Týdenní souhrn
(1. – 7. 7. 2023)

 
 

Aleš Michl: Zdražování polevuje, inflace do dvou měsíců zamíří pod 10 % a bude klesat dál

„Do dvou měsíců se zřejmě dostaneme pod 10 procent. Co se týká dalšího výhledu, aktuálně vidíme jako bankovní rada rok 2024 jako nadějný pro dosažení nízké inflace,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl v rozhovoru pro deník Právo při příležitosti výročí roku od nástupu do funkce.

 
ROZHOVOR
 

Proslovy a rozhovory guvernéra

Vybrané projevy a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla nově najdete na jednom místě. Vysvětluje v nich, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

 
NOVÁ PODSTRÁNKA
 

ČNBlog – Inflace je na ústupu, ale ještě není poražena

„Na cestě k nízké inflaci nás v nejbližších měsících čekají překážky, z nichž některé umíme celkem dobře předvídat, ale jiné jsou trochu nejasnější,“ píší ve svém příspěvku člen bankovní rady Jan Kubíček a poradce Pavel Morda. Článek také vyšel na serveru Seznam Zprávy.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Přeshraniční platby na rozcestí mezi systémem SWIFT a technologií DLT

Hospodářský význam přeshraničního platebního styku trvale narůstá s tím, jak se zvyšuje mezinárodní mobilita zboží, služeb, kapitálu i osob. Jak díky bitcoinu a technologii blockchainu došlo i u tradičních bank k rozvoji technologií, které umožňují vypořádání mezinárodních transakcí, popisuje Alexis Derviz ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

Dohledový benchmark č. 2/2023

ČNB vydává dohledový benchmark č. 2/2023 k provádění kontroly klienta prostřednictvím systému k monitoringu transakcí. Tento dohledový benchmark reaguje na vybraná, zejména opakovaná, kontrolní zjištění v oblasti preventivních opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu, která musí povinná osoba uplatňovat v zájmu účinné implementace postupů k provádění průběžné kontroly klienta prostřednictvím pravidelného monitoringu transakcí (tzv. AML monitoring).

 
BENCHMARK
 

Kam v létě za zábavou a poučením? Přijďte do Návštěvnického centra ČNB!

Česká národní banka zve veřejnost do svého Návštěvnického centra během letních měsíců. Zábavné aktivity, interaktivní obrazovky a kvízy expozice Za měnou vás vtáhnou do světa peněz a ekonomiky. Prohlédnout si můžete také krátkodobou výstavu Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993, vytvořenou k 30. výročí oddělení československé měny. Po prohlídce je navíc pro adrenalinové nadšence připravena v okolí České národní banky také úniková hra, pomocí které se zapojíte do honby za finančními podvodníky. Nabídka pro děti a dospělé je zcela zdarma, rezervace není nutná.

 
POZVÁNKA
 

Autentická nahrávka. Pozor, takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Když jsem se před rokem stal guvernérem, byla inflace 17-18 procent. Nyní je 11 %. Brzy pod 10 %. Není to vítězství. Boj nekončí. Cílem je nízká inflace. Budu rád, pokud si přečtete tento rozhovor.

 
 
 

Očekávané události

 
10. 7. 2023
 
11. 7. 2023
 
13. 7. 2023
 
14. 7. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB