Týdenní souhrn
(6. 6. – 10. 6. 2022)

 
 

Prezident jmenoval tři nové členy bankovní rady ČNB

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval tři budoucí členy bankovní rady České národní banky. Od 1. července 2022 v bankovní radě nově zasednou Jan Frait, Karina Kubelková a Eva Zamrazilová. Prezident současně jmenoval do funkce viceguvernérky Evu Zamrazilovou.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROJEV E. ZAMRAZILOVÉ
 

J. Rusnok – Je iluze, že inflaci lze zkrotit bez zvyšování sazeb

Guvernér Jiří Rusnok pro Aktuálně.cz o svém končícím mandátu a posledním měnověpolitickém jednání, které jej v červnu čeká: „Nechci nic předjímat, situace je velmi nejistá. Každý den přicházejí nová data a ta analyzujeme až do samotného rozhodnutí. Vše nasvědčuje tomu, že opravdu budeme muset jít se sazbami ještě výše.“

 
ROZHOVOR
 

T. Nidetzký – Inflace začne ve třetím čtvrtletí určitě klesat

Viceguvernér Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu na téma inflace: „Do jednociferných hodnot se nám inflace vrátí někdy začátkem příštího roku. Pokud nenastane nějaký další neekonomický šok, tak by se měla ke konci příštího roku přibližovat ke dvěma procentům.“

 
ROZHOVOR
 

M. Mora – Inflace je rakovina, která rozleptá společnost

Názorový článek viceguvernéra Marka Mory vysvětlující nebezpečí vysoké inflace pro společnost: „Zvyšování sociálních rozdílů v kombinaci s horším hospodářským výkonem působí jako rakovina. Dokážou společnost sociálně a politicky téměř rozložit. Nejznámějším příkladem takového vývoje jsou 20. léta minulého století v Německu, která vyústila ve zvolení Adolfa Hitlera kancléřem s katastrofálními důsledky nejen pro Německo, ale pro celý svět.“

 
CELÝ ČLÁNEK
 

V. Benda – Inflace je větší riziko než zpomalení ekonomiky

„Je důležité, aby současný nárůst inflace byl opravdu jenom dočasný a centrální banka nepřipustila, aby se z toho stal trvalý fenomén,“ říká člen bankovní rady Vojtěch Benda v rozhovoru pro Deník N o boji ČNB s inflací, nastavení úrokových sazeb nebo smysluplnosti využití dalších nástrojů měnové politiky. „Pro ekonomiku je mnohem důležitější utlumení inflace než podpora ekonomického růstu. Nečekám, že nás lidé budou chválit, že jim například zdražujeme úvěry. Ale je to nezbytná věc a stojím si za tím, že jsme to udělali správně,“ dodává.

 
ROZHOVOR
 

T. Holub – Firmy propadly zdražovací mánii

Rozhovor člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba pro Lidové noviny o krátkodobém výhledu inflace, nebezpečí neukotvených inflačních očekávání a snaze ČNB otočit zvyšováním úrokových sazeb směr inflace dolů k 2% cíli.

 
ROZHOVOR
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v květnu 2022

Cenová hladina v květnu 2022 vzrostla meziročně o 16 %. Inflace se tak dále znatelně zvýšila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Květnový meziroční růst spotřebitelských cen byl ve srovnání s jarní prognózou ČNB o zhruba jeden procentní bod rychlejší. Nejvýrazněji se na odchylce podílela jádrová inflace, znatelně k ní přispěly také ceny pohonných hmot.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

O. Dědek na European Financial Congress

Vystoupení člena bankovní rady Oldřicha Dědka na konferenci European Financial Congress konané 6. června 2022 v Sopotech o trilematu rozhodování měnové politiky – jak se vypořádat s dezinflací a nesklouznout při tom do hluboké recese a neuvrhnout část společnosti do chudoby – a jeho praxí v České republice. (anglicky)

 
CELÁ ZPRÁVA
 

P. Král na Hradec Economic Days

Prezentace ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále Monetary and Fiscal Policy Interactions in the Czech Republic pro konferenci HRADEC ECONOMIC DAYS konanou 9. 6. 2022. (pdf, 568 kB, anglicky)

 
PREZENTACE
 

ČNB a NÚKIB podepsaly memorandum o spolupráci

Česká národní banka a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uzavřely 31. května 2022 memorandum o vzájemné spolupráci.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity společnosti Perfect Group LTD

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost Perfect Group LTD, která nabízí obchodování s akciemi, komoditami, akciovými indexy a nástroji peněžního trhu (forex) prostřednictvím internetové prezentace https://perfct-group.com/cz a jako kontaktní adresou uvádí kanceláře Pobřežní 12, 186 00 Praha 8, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Vyberte vítěze soutěže o Cenu ČNB

O Cenu ČNB v rámci Ekonomické olympiády dostali možnost soutěžit studenti, kteří získali nejvyšší počet bodů v rámci jejích školních kol. Semifinalisté se do klání o Cenu ČNB mohli zapojit tím, že natočí maximálně tříminutové video na vylosované téma: Mají se centrální banky angažovat v ochraně klimatu? Hlasovat můžete odteď až do 17. června!

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
13. 6. 2022
 
14. 6. 2022
 
15. 6. 2022
 
16. 6. 2022
 
17. 6. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB