Týdenní souhrn
22. – 26. 2. 2021

 
 

J. Rusnok – Letošek je zatížen obrovskou nejistotou

Guvernér J. Rusnok rozebral v rozhovoru pro Seznam  Zprávy vyhlídky české ekonomiky. Důležité je zvládnout pandemii, aby mohl ekonomický šok začít odeznívat: „Je třeba zlepšit procesy očkování, testování, dodržování pravidel, než zavírat ekonomiku totálně, byť na pár dní.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

M. Mora o inflaci a výhledu sazeb

Viceguvernér M. Mora v debatě pro podcast ekonoma J. Bureše rozebral inflaci a provázanost úrokových sazeb s kurzem koruny. „Do kurzu nezasahujeme. Ke zvyšování sazeb se do léta nemusíme dostat, protože to za nás odpracuje kurz.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Počet padělků v roce 2020 mírně klesl

Počet zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí na území ČR zůstal loni opět nízký, padělky byly nejčastěji hodnoceny jako méně zdařilé. Nejvíce padělanou bankovkou byla dvoutisícikoruna.

CELÁ ZPRÁVA VIDEO
 

Revize a doplnění Obecného přístupu k MREL

Česká národní banka v souvislosti se změnami regulatorního rámce reviduje a doplňuje Obecný přístup ke stanovení minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky (MREL). ČNB rozšiřuje svůj Obecný přístup o stanovení minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky („MREL“) vyjádřeného rovněž ve vazbě na ukazatel pákového poměru.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Soumrak BIT: nejistá budoucnost správy mezinárodních investic

Správa globální ekonomiky má několik pilířů, včetně měnového systému dohlíženého MMF či obchodního systému řízeného WTO. Mezinárodní investiční politika se oproti tomu stále řídí převážně dvoustrannými nebo regionálními smlouvami. Jejich počet ale začal klesat. Jaký vliv bude mít probíhající transformace na ochranu zahraničních investorů?

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Jsou úvěrová rozpětí dluhopisů dobrým měřítkem jejich kreditního rizika?

Článek autorů ze sekce finanční stability pojednávající o omezené vypovídací schopnosti úvěrových rozpětí na trhu dluhopisů jako měřítka kreditního rizika v obdobích, kdy jsou prováděna razantní opatření v hospodářské politice.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 12/2020 – A Top-down Stress-testing Framework for the Nonfinancial Corporate Sector

Výzkumná práce Vojtěcha Siudy představuje rámec pro zátěžové testování sektoru nefinančních podniků ze shora a výsledky demonstruje ve dvou různých scénářích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 13/2020 – Composite Survey Sentiment as a Predictor of Future Market Returns: Evidence for German Equity Indices

Ve své výzkumné práci se Zuzana Rakovská zabývá konstrukcí nového kompozitního indikátoru sentimentu, který zachycuje iracionální důvěru široké veřejnosti v Německu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – únor

Z výsledků únorového šetření, kterého se účastnilo patnáct domácích a tři zahraniční analytici, vyplývá, že při neměnném názoru na vývoj HDP (v letošním i příštím roce) došlo k mírnému nárůstu roční prognózy inflace. Tříletá prognóza inflace zůstává nadále kotvena na 2% inflačním cíli ČNB. Výhled vývoje základních úrokových sazeb doznal značné změny. Většina analytiků očekává v průběhu následujících dvanácti měsíců minimálně jedno navýšení 2T repo sazby o 25 bazických bodů.

 
CELÁ ZPRÁVA (pdf, 572 kB)
 
 
 

Očekávané události

 
1. 3. 2021
 
2. 3. 2021
 
4. 3. 2021
 
5. 3. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte 
se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB