Týdenní souhrn
26. – 30. 7. 2021

 
 

T. Nidetzký: Umím si představit zvýšení sazeb na každém dalším jednání

Viceguvernér Tomáš Nidetzký řekl v rozhovoru pro Bloomberg, že si dokáže představit zvýšení úrokových sazeb na každém z dalších měnověpolitických jednání, „pokud se neobjeví nové faktory, které by nás přiměly zastavit proces normalizace sazeb“.

 
CELÁ ZPRÁVA (anglicky)
 

Boj proti změně klimatu – nová mise centrálních bank?

Článek člena bankovní rady Vojtěcha Bendy a poradce bankovní rady Jakuba Matějů pro Hospodářské noviny.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

A. Michl: Po roce a půl přijde dobrá zpráva

"Český statistický úřad zveřejní v pátek první odhad vývoje HDP za 2. čtvrtletí 2021. "Po roce a půl to bude první super číslo v růstu ekonomiky, meziročně vyjádření o ekonomice jako celku," řekl Aleš Michl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

CELÁ ZPRÁVA VIDEO (Seznam Zprávy)
 

Kečupová ekonomika, díl druhý

"Proto na každém jednání v ČNB o sazbách teď říkám, nezvyšujme úroky, dokud covid nebude pod kontrolou. Nechme v klidu a přirozeně lidi, firmy, zdravotnictví, ekonomiku, trh najít si rovnováhu." , uvedl člen bankovní rady Aleš Michl v rámci svých pravidelně zveřejňovaných sloupků a glos v Mladé frontě Dnes.

DÍL DRUHÝ DÍL PRVNÍ
 

čnBlog – Rostoucí zadlužení státu, provázanost mezi vládním a finančním sektorem a rizika pro finanční stabilitu

Pandemie COVID-19 a s ní spojená ekonomická omezení si v celém světě vyžádaly výraznou fiskální podporu ze strany vlád zasažených zemí. Přínos provádění expanzivní fiskální politiky v takto hospodářsky nepříznivém období zpochybňuje málokdo, nesporný je však i její nepříznivý dopad do stavu veřejných financí. Proč centrální banky a orgány dohledu pozorně sledují vývoj veřejných financí, vysvětlují Zlatuše Komárková, Milan Szabo a Jan Frait ze sekce finanční stability ČNB.

 
ČNBLOG
 

Česká národní banka uveřejňuje přístup k hodnocení způsobilosti k řešení krize

S cílem dosažení důvěryhodnosti a proveditelnosti řešení případného selhání instituce, nebo její skupiny, prostřednictvím implementace některého z nástrojů pro řešení krize dle zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, uveřejňuje ČNB svůj přístup k zvyšování způsobilosti k řešení krize institucí, respektive skupin v její působnosti. S ohledem na strukturu českého bankovního sektoru a vzájemný soulad cílů a požadavků Jednotného výboru pro řešení krizí (SRB) a ČNB, se ČNB rozhodla využít očekávání SRB publikované v rámci dokumentu „Expectations for Banks“.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 2. čtvrtletí roku 2021

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 2. čtvrtletí roku 2021 za oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 5. srpna 2021

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 5. srpna 2021 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 
 
 

Očekávané události

 
3. 8. 2021
 
5. 8. 2021
 
6. 8. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!