Týdenní souhrn
24. – 28. 1. 2022

 
 

Ekonomika by měla být vysokým sazbám vystavena jen krátkodobě

Viceguvernér Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro Bloomberg: Úrokové sazby ČNB v únoru překonají 4 % a výhledově vzrostou až ke zhruba 5 %. Na těchto úrovních by měly setrvat jen po nezbytnou dobu, než začne inflace vykazovat účinnou reakci na vyšší dávku úrokových sazeb. Poté sazby začnou klesat.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace se sama o sobě nezahojí

Viceguvernér Marek Mora v debatě s profesorem Janem Švejnarem, kterou pořádal Institut pro politiku a společnost, o faktorech současné inflace a měnové politice ČNB: „Jsme toho názoru, že inflace se sama nezahojí, že je třeba tomu pomoci naší měnovou politikou, tzn. utahováním měnověpolitických podmínek. Už i jiné centrální banky na světě, zejména americký Fed a Bank od England, se k tomu také začínají posouvat.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Sazby ještě stoupnou, ale zřejmě ne nad 5 %

Člen bankovní rady Vojtěch Benda v rozhovoru pro Reuters: V únoru bude zřejmě poslední výrazné zvýšení úrokových sazeb, poté jen jemné ladění. Předpokládá, že by se repo sazba neměla dostat přes 5%. Pokud se ukáže, že se inflace krotí a inflační očekávání stabilizují, bude ČNB ve druhé půli roku zvažovat postupné snižování základních úroků.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Nesouhlasím s razancí růstu sazeb, ale nulu také nechci

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek popsal v rozhovoru pro Lidové noviny, jak vnímá faktory způsobující současnou inflaci a jak to dopadá na jeho rozhodování o nastavení úrokových sazeb: „Od září minulého roku se na každém měnovém jednání hlasuje o razantním zvýšení úrokových sazeb. Předmětem mého nesouhlasu je právě ta razance. Navrhovat snížení sazeb nedává valný smysl, jsou-li trhy nastaveny právě na to zvýšení. Proto hlasuji pro stabilitu sazeb. To ale neznamená, že bych požadoval, aby úrokové sazby byly stále poblíž nuly.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 3. února 2022

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 3. února 2022 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

ČNB tu není od toho, aby sanovala státní rozpočet

Komentář sekčních ředitelů Petra Krále a Jana Schmidta pro E15 vysvětlující postoj ČNB ke správě devizových rezerv a k provádění měnové politiky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Makroekonomické prostředí a ceny rezidenčních nemovitostí v ČR a v zahraničí

Prezentace ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita Makroekonomické prostředí a ceny rezidenčních nemovitostí v ČR a v zahraničí přednesená 25. ledna 2022 na Diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Makroekonomické trendy a investice do nemovitostí v ČR a regionu CEE.

 
PDF, 671 kB
 

Vše o inflaci na jednom místě

Připravili jsme přehled toho nejpodstatnějšího o aktuálně zvýšené inflaci. Na nové podstránce najdete nejčerstvější vyjádření představitelů ČNB, odpovědi na často kladené dotazy a mnoho užitečných odkazů.

 
PROZKOUMAT
 

Jože Plečnik na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč, která připomene 150. výročí narození slavného architekta Jože Plečnika. V prodeji je od středy 26. ledna 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vyhlašujeme 6. ročník Ceny ČNB!

Česká národní banka vyhlašuje již 6. ročník soutěže o Cenu ČNB v rámci Ekonomické olympiády, kterou pořádá Institut ekonomického vzdělávání. ČNB podporuje tento projekt od jeho založení pod osobní záštitou viceguvernéra Tomáše Nidetzkého.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
31. 1. 2022
 
2. 2. 2022
 
3. 2. 2022
 
4. 2. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB