Týdenní souhrn
(26. – 30. 9. 2022)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Rozhovor viceguvernérky Evy Zamrazilové pro ČT24

„Bilanci proinflačních a protiinflačních rizik jsme vyhodnotili jako vyrovnanou, proto jsme zvolili stabilitu sazeb,“ uvedla viceguvernérka Eva Zamrazilová po měnověpolitickém zasedání ČNB v pořadu Byznys ČT24.

 
ROZHOVOR
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ze dne 15. září 2022 o nastavení proticyklické kapitálové rezervy zahrnující diskusi členů bankovní rady.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – září

Z výsledků zářijového průzkumu vyplývá, že názory na ekonomický růst a inflaci v ročním horizontu se nemění, ovšem vyhlídky na hospodářský růst v příštím roce jsou nepatrně méně optimistické. Zároveň došlo k nezvykle velkému nárůstu očekávané inflace v tříletém časovém horizontu. Respondenti předpokládají, že zářijové zasedání BR ČNB změny nastavení základních úrokových sazeb nepřinese. Do září příštího roku by pak mohla 2T repo sazba poklesnout zhruba o procentní bod.

 
PDF, 899 kB
 

Návštěvnické centrum ČNB – Noc vědců

Nemáte program na dnešní večer? Ano, už dnes v pátek 30. září můžete zavítat na stánek Návštěvnického centra v rámci Noci vědců. Znáte ochranné prvky našeho oběživa? Rozpoznáte pravou bankovku od falešné pouze na základě hmatu? Přijďte probádat naši měnu zblízka – téma je „Všemi smysly“. A kde nás najdete? Těšíme se na vás hned na dvou místech v republice:

  • Praha – Vysoká škola ekonomická (17.15–21.30)
  • Brno – Právnická fakulta Masarykovy univerzity (18.00–23.00)
 

Návštěvnické centrum ČNB v Toulavé kameře

Pusťte si v neděli 2. října od 10.00 pořad Toulavá kamera na ČT1 a podívejte se na reportáž z expozic Návštěvnického centra ČNB Lidé a peníze a Za měnou! Provedou vás ředitelka Návštěvnického centra Dita Vejnárková a hlavní archivář ČNB Jakub Kunert.

 
 
 

Očekávané události

 
4. 10. 2022
 
6. 10. 2022
 
7. 10. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB