Týdenní souhrn
(14. – 18. 8. 2023)

 
 

V „Zákulisí“ ČNB s Janem Procházkou

Člen bankovní rady Jan Procházka provedl reportéry pořadu Zákulisí serveru Novinky.cz jindy nepřístupnými místy v ČNB. Lidé se mohou podívat do místnosti, v níž bankovní rada ČNB rozhoduje (nejen) o úrokových sazbách, nebo na výhled ze střechy budovy ČNB v centru Prahy.

 
ROZHOVOR
 

Globální ekonomický výhled 8/2023

Klíčové centrální banky na přelomu července a srpna dále utahovaly měnovou politiku a dle letní prognózy MMF by v příštím roce měla inflace poklesnout na 5,2 %. Další podrobnosti přináší srpnový GEV s grafem ilustrujícím, jak inflační vlna z loňského roku způsobila, že až na výjimky (např. Japonsko) se současný reálný růst cen nemovitostí propadl do záporných hodnot. Tematická analýza se pak zaměřuje na vývoj spotřeby domácností, míry úspor a investic v nejsilnějších ekonomikách eurozóny a České republice, kdy během pandemického období a energetické krize došlo k odbočení od historického vývoje. 

 
PDF (1,6 MB)
 

CNB WP 8/2023 – Implementing Yield Curve Control Measures into the CNB Core Forecasting Model

Když měnověpolitické sazby narazí na dolní meze, centrální banky se snaží pro plnění svých cílů využívat nekonvenční měnové politiky. Článek Františka Brázdika, Karla Musila a Stanislava Tvrze představuje rozšíření jádrového predikčního modelu ČNB o dlouhodobá aktiva a opatření typu řízení výnosové křivky. Toto rozšíření demonstruje schopnost ČNB zvažovat a vyhodnocovat různé nekonvenční politiky v rámci svého analytického rámce.

 
PUBLIKACE
 

Odbor restrukturalizace v sekci bankovních obchodů a restrukturalizace povede Tomáš Kahoun

Náměstkem ředitele sekce pověřeným řízením odboru restrukturalizace v sekci bankovních obchodů a restrukturalizace České národní banky je od 15. srpna 2023 Tomáš Kahoun. Rozhodla o tom 10. srpna 2023 bankovní rada ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Srpen v Návštěvnickém centru ČNB

Chystáte se na návštěvu Návštěvnického centra ČNB během srpna? Zbystřete! Během srpnových sobot (5., 12., 19. a 26. srpna) budou z provozních důvodů pražské expozice Návštěvnického centra uzavřeny. Avšak nesmutněte, místo toho pro vás otevíráme pondělky! Na programu se nic nemění, čekají na vás pravidelné komentované prohlídky, mnoho doprovodných materiálů, úniková a stopovací hra nebo tematické aktivity. Otevírací doba je pondělí až pátek od 9.00 do 17.00. Otevírací doba brněnských expozic se nemění.

 
POZVÁNKA
 

Ze sociálních sítí

ČNB: Guvernér Aleš Michl dnes v České národní bance přivítal ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Hlavními tématy jejich setkání byla ustupující inflace a hospodářský růst České republiky.

 
 
 

Očekávané události

 
23. 8. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB