Týdenní souhrn
8. – 12. 11. 2021

 
 

Popíráním reality inflaci nesnížíme

Guvernér ČNB Jiří Rusnok reaguje v Lidových novinách na článek premiéra Andreje Babiše ke zvyšování úrokových sazeb ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v říjnu 2021

Podle údajů ČSÚ vzrostla v říjnu 2021 cenová hladina meziročně o 5,8 %. Inflace tak dále zrychlila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Zveřejněná data potvrzují existenci silných a plošných inflačních tlaků z domácí i zahraniční ekonomiky, které opodstatňují dosavadní zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Nehraje se o nic menšího, než je důvěra lidí v cenovou stabilitu

Zvýšení úrokových sazeb ČNB o 1,25 procentního bodu v listopadu vyvolalo velkou odezvu. Ředitel sekce měnové Petr Král, jehož aparát připravuje analýzy a prognózy inflačního vývoje, objasňuje skutečné důvody a motivy přijatého rozhodnutí.

 
ČNBLOG
 

Proč ČNB nyní zvyšuje úrokové sazby

Ztrácíte se v diskusích, zda je současná inflace dovezená, nebo zda pramení z domácích faktorů? Hledáte důvěryhodné argumenty, proč ČNB nyní zvedá úrokové sazby a například ECB ne? Naše odpovědi na často kladené otázky by vám měly pomoci se v současné situaci zorientovat. Zvyšování sazeb je reakcí na inflační tlaky, z nichž zejména ty domácí ČNB vnímá jako dlouhodobé.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – podzim 2021

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – podzim 2021. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 11. listopadu 2021 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 22. říjnu 2021.

 
PUBLIKACE (pdf, 2,6 MB)
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 4. listopadu 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Obraty na devizovém a peněžním trhu v týdnu od 18. do 22. října 2021

Průzkum průměrných denních obratů na devizovém a peněžním trhu provádí Česká národní banka čtyřikrát ročně, a to v lednu, dubnu, červenci a v říjnu. Posledním průzkum proběhl v týdnu od 18. do 22. října.

DEVIZOVÝ TRH PENĚŽNÍ TRH
 

Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB

Na stránce Finanční trhy byla zveřejněna Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB s údaji o jejich členění, výnosu, struktuře a měnové kompozici k 30. 9. 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vishing: Opětovné upozornění na telefonáty zneužívající jméno ČNB

Česká národní banka zaznamenala v posledních dnech další podvodné praktiky pod svým jménem. Podvodníci se prostřednictvím dopisů a telefonátů z čísla 244001, 2441022 a 244100111 snaží jménem ČNB vylákat přihlašovací údaje klienta do jeho elektronického bankovnictví a údaje o platební kartě (číslo karty, jméno majitele, dobu platnosti, CVV kód atp.). ČNB se dokonce setkala i s případy, kdy telefonující jménem ČNB doporučoval stažení aplikace na sledování účtu, která by jej měla varovat, kdyby došlo k nějaké manipulaci.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Setkání s bankovní radou rakouské centrální banky

V pátek 12. 11. 2021 se ve Vídni uskutečnilo setkání bankovních rad České národní banky a rakouské centrální banky – Oesterreichische Nationalbank.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Přijďte diskutovat s guvernérem ČNB

Česká národní banka a Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové vás zvou na diskusi s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem a dalšími významnými ekonomy a hosty. Témata? Velice aktuální: Co je cenová stabilita – hlavní úkol ČNB a Digitální měna ČNB – budoucnost koruny? Akce se uskuteční 23. listopadu 2021 v Hradci Králové.

 
Více informací a registrace
 
 
 

Očekávané události

 
15. 11. 2021
 
18. 11. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!