Týdenní souhrn
24. – 28. 5. 2021

 
 

ČNB ponechává limity na hypotéky beze změn, proticyklickou kapitálovou rezervu zvýší na 1 %

Bankovní rada ČNB rozhodla o zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy bank na 1 % s účinností od 1. července 2022.  Doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů ponechala beze změny. LTV tak zůstává na úrovni 90 % při možnosti uplatnit 5% výjimku. ČNB nepovažuje v tuto chvíli za akutně nezbytné stanovovat limity ukazatelů DTI a DSTI. Dále bankovní rada rozhodla o snížení frekvence dvoutýdenních dodávacích repo operací pro úvěrové instituce na jednou týdně s účinností od 28. května 2021 a obnovení dříve platné úrokové přirážky ve výši 0,1 p. b.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Guvernér v pořadu Byznys ČT24

Vystoupení guvernéra Jiřího Rusnoka v návaznosti na rozhodnutí bankovní rady v oblasti finanční stability.

 
VIDEO (externí odkaz na web ČT24)
 

Novela zákona o ČNB definitivně schválena Parlamentem ČR

Poslanecká sněmovna při opakovaném hlasování definitivně schválila novelu zákona o České národní bance ve znění, které odsouhlasila 24. března 2021, a odmítla tak pozměňovací návrhy Senátu. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Guvernér – Nebojíme se ekonomiku trochu ochladit zvýšením sazeb

Rozhovor Jiřího Rusnoka pro Deník N: „Čeká nás etapa vyšší inflace, nyní se budeme pohybovat výrazně nad 2% cílem a místy pravděpodobně i nad 3 %. Je evidentní, že začneme zvyšovat úrokové sazby. Jedinou otázkou je, jak rychle, zda již v červnu, nebo až v srpnu. Směr je ale jednoznačný.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda – Není třeba se obávat, že ČNB připustí nadměrný růst inflace

Rozhovor  člena bankovní rady Vojtěcha Bendy pro týdeník Ekonom o ekonomice v covidové krizi, ve kterém komentoval i dočasné zvýšení inflace: „Na část inflace – růst cen energií nebo regulovaných cen – měnová politika sice nemá vliv, ale dokáže účinně zasáhnout proti inflaci živené silnou poptávkou domácností a firem. Není třeba se obávat, že ČNB připustí nadměrný růst inflace.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda – Digitální měna garantovaná ČNB – budoucnost koruny?

Člen bankovní rady Vojtěch Benda vysvětluje v novém VloguČNB, jak by měly v principu fungovat oficiální digitální měny centrálních bank (CBDC), jaké země o nich již uvažují a jaký je rozdíl mezi CBDC a kryptoměnou.

 
ČNBVLOG
 

V. Benda – Dokázali jsme, že černá labuť nás nezastaví

Úvodník člena bankovní rady Vojtěcha Bendy do ročenky Top finance 2021. "Loni jsme pocítili odvrácenou tvář globalizace, která dosud přinášela převážně benefity a ukázali, že dokážeme rychle aktivovat lidské i finanční zdroje, abychom byli schopni katastrofě co nejefektivněji čelit."

 
ÚVODNÍK
 

CNB WP 1/2021 – Deriving Equity Risk Premium Using Dividend Futures

Výzkumná práce Martina Časty představuje jednoduchý model dekompozice cen akcií s využitím dividendového diskontního modelu a dividendových futures.Hlavním přínosem práce je použití dividendových futures, které umožňují výpočet implikované akciové rizikové prémie na denní bázi.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB zahajuje nový cyklus zlatých mincí

ČNB vydává první zlatou minci z pětiletého cyklu Městské památkové rezervace, jejímž motivem je město Cheb a jeho historické centrum. Mince je v prodeji od 25. 5. 2021.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROJEV GUVERNÉRA
 

Zvýšení limitu pro okamžitou platbu

Od 1. 6. 2021 se zvýší limit maximální částky jedné platby u okamžitých korunových plateb zúčtovávaných v platebním systému ČNB CERTIS z 400 000 Kč na 2 500 000 Kč.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vyberte vítěze soutěže o Cenu ČNB pro rok 2021!

Veřejné hlasování o nejlepší video příspěvek, který natočili semifinalisté Ekonomické olympiády v rámci 5. ročníku soutěže o Cenu ČNB bylo spuštěno v pondělí 17. května. Pro svého favorita můžete hlasovat na webu ČNB až do 31. května. Souběžně s probíhajícím veřejným hlasováním bude videa hodnotit také odborná porota složená z odborníků z ČNB. Výsledné pořadí bude vyhlášeno během online finále Ekonomické olympiády 9. června 2021.

 
HLASOVAT
 
 
 

Očekávané události

 
31. 5. 2021
 
1. 6. 2021
 
2. 6. 2021
 
3. 6. 2021
 
4. 6. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!