Týdenní souhrn
8. – 12. 2. 2021

 
 

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – zima 2021

ČNB vydala první Zprávu o měnové politice, která se od letošního roku stává stěžejní publikací v oblasti měnové politiky namísto Zprávy o inflaci.

TISKOVÁ ZPRÁVA PUBLIKACE
 

ČNBvlog – Přechod ČNB na Zprávu o měnové politice

Cílování inflace na otevřené komunikaci a transparenci staví, naznačuje Dana Hájková ze sekce měnové v novém rozhovoru, kam ČNB směřuje s novou stěžejní publikací z oblasti měnové politiky. Co získá čtenář?

 
ČNBVLOG
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace za leden 2021

Lednový meziroční růst spotřebitelských cen byl o 0,5 procentního bodu rychlejší, než předpovídala aktuální prognóza ČNB. Na této odchylce se z velké části podílel vývoj cen potravin. Odchylku zveřejněných dat od aktuální prognózy ČNB je nutno vnímat v kontextu mimořádných ekonomických dopadů vrcholící pandemie koronaviru. Vlivem toho přetrvává obrovská nejistota ovlivňující jak hospodářský život, tak jeho zachycení statistickými daty. Stávající prognóza ČNB očekává zpomalení cenového růstu v letošním 1. čtvrtletí do blízkosti 2 % cíle. Kolem cíle bude inflace kolísat po zbytek letošního roku, uvedl v komentáři ředitel sekce měnové Petr Král.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 4. února 2021

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Digitální měna garantovaná ČNB – budoucnost koruny?

Není vyloučeno, že digitální hotovost bude v nějaké podobě součástí budoucnosti české koruny, píší ve svém komentáři pro Hospodářské noviny člen bankovní rady V. Benda a poradce bankovní rady J. Matějů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

A. Michl pro Forbes

Člen bankovní rady A. Michl v podcastu časopisu Forbes rozebral vyhlídky české ekonomiky pro letošní rok. „Ekonomika žije trochu na steroidech, pomoci zafungovaly, ale má to velkou cenu a to jsou dluhy.“

 
FORBES
 

History of Monetary Policy Making and Communications at the Czech National Bank

Prezentace člena bankovní rady T. Holuba na téma historie měnové politiky prezentovaná v rámci The Better Policy Project Seminar (anglicky).

 
PDF, 1,7 MB
 

CNB WP 10/2020 – The Power of Sentiment: Irrational Beliefs of Households and Consumer Loan Dynamics

Výzkumná práce Zuzany Rakovské, Dominiky Ehrenbergerové a Martina Hoduly zkoumá, jestli sentiment domácností může vysvětlovat výkyvy nově poskytovaných spotřebitelských úvěrů.

 
PDF, 797 kB
 
 
 

Očekávané události

 
15. 2.
 
18. 2.
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB