Týdenní souhrn
(17. – 21. 7. 2023)

 
 

čnBlog – Ukazatele napětí trhu práce jako lakmusový papírek stavu ekonomiky

Autoři Adam Ruschka, Kamil Galuščák a Barbara Livorová zjišťovali, který ukazatel napětí trhu práce nejlépe vyjadřuje cyklickou pozici jak trhu práce, tak celé ekonomiky. Jako nejspolehlivější se jeví indikátor LUCI, dále pak míra nalézání práce a ukazatel nedostatku zaměstnanců. Trh práce je sice znatelně méně napjatý než před rokem 2020, ale přetrvávají faktory signalizující pokračující rychlý růst mezd a z toho plynoucí inflační tlaky v domácí ekonomice.

 
ČNBLOG
 

Šetření úvěrových podmínek bank – III/2023

Úvěrové standardy a podmínky bank u úvěrů nefinančním podnikům se ve druhém čtvrtletí 2023 neměnily. Poptávka podniků po úvěrech dle vnímání bank dále poklesla. Oživila však poptávka domácností po úvěrech na bydlení, přičemž její další zvýšení banky očekávají i ve třetím čtvrtletí. Poptávka po úvěrech na spotřebu rovněž vzrostla. Úvěrové standardy u úvěrů na bydlení a spotřebu část bankovního trhu ve druhém čtvrtletí zpřísnila.

 
PDF, 1 MB
 

Globální ekonomický výhled 7/2023

Červencové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část vyhodnocuje předpovědi, které GEV přinesl v minulém roce, a popisuje, jak se které instituci v prognózách dařilo. Oproti očekávání byl rok 2022 opět turbulentní vlivem ruské invaze na Ukrajinu, ale ekonomiky překvapily svou odolností. Očekávaný růst HDP se loni nenaplnil a inflace ve sledovaných zemích překvapila vyšší než očekávanou úrovní.

 
PDF, 2 MB
 

Po válce zůstala republice jen tuna zlata

Rozhovor vrchního experta peněžního oběhu ČNB Jaroslava Moravce pro týdeník Ekonom.

 
ROZHOVOR
 

Kam v létě za zábavou a poučením? Přijďte do Návštěvnického centra ČNB!

Česká národní banka zve veřejnost do svého Návštěvnického centra během letních měsíců. Zábavné aktivity, interaktivní obrazovky a kvízy expozice Za měnou vás vtáhnou do světa peněz a ekonomiky. Prohlédnout si můžete také krátkodobou výstavu Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993, vytvořenou k 30. výročí oddělení československé měny. Po prohlídce je navíc pro adrenalinové nadšence připravena v okolí České národní banky také úniková hra, pomocí které se zapojíte do honby za finančními podvodníky. Nabídka pro děti a dospělé je zcela zdarma, rezervace není nutná.

 
POZVÁNKA
 

Autentická nahrávka. Pozor, takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Ze sociálních sítí

Guvernér Aleš Michl dnes v ústředí ČNB přivítal velvyslankyni Rakouské republiky Bettinu Kirnbauer. Diskutovali o ekonomických tématech, která jsou oběma zemím společná.


Viceguvernérka Eva Zamrazilová se dnes setkala s velvyslancem Kyperské republiky Georgem S. Yiangouem. Tématem jednání byla zejména ekonomická situace v Česku a na Kypru.

 
 
 

Očekávané události

 
25. 7. 2023
 
27. 7. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB