Týdenní souhrn
(26. – 30. 6. 2023)

 
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 21. června 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB sloučí agendy. Zefektivní tím provoz a ušetří náklady

Česká národní banka zeštíhlí počet sekcí a samostatných odborů ze stávajících 17 na 15. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním jednání bankovní rada ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Rozdělení kompetencí bankovní rady ČNB

Bankovní rada na svém jednání dne 29. června 2023 schválila nové rozdělení kompetencí pro dohlížení odborných sekcí a samostatných odborů České národní banky mezi jednotlivé členy.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB začne zveřejňovat popis rizik prognózy inflace

Česká národní banka bude po měnověpolitických jednáních bankovní rady, na kterých není k dispozici nová prognóza, zveřejňovat slovní popis rizik stávající prognózy inflace. Ten nahradí dosavadní Graf rizik inflační prognózy. Zveřejnění popisu rizik podpoří transparenci měnové politiky v termínech, kdy nevychází Zpráva o měnové politice. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 5/2023

Studie Milana Szabo zkoumá vliv výnosů z cenných papírů na následné prodeje a nákupy cenných papírů investičními fondy. Dále zkoumá charakteristiky fondů posilující zvýšené a procyklické prodeje méně výkonných cenných papírů fondy.

 
WORKING PAPER
 

Inflační očekávání finančního trhu – červen

Podle červnového šetření mezi analytiky se jejich roční prognóza inflace opět o něco snížila, zatímco tříletý výhled se nemění. Vyhlídky ekonomického růstu na letošní rok zůstávají také beze změny, zatímco ohledně příštího roku jsou respondenti o něco méně optimističtí.

 
PDF, 906 kB
 

Ekonomický bulletin ECB – červen

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých v červnu 2023.

 
PDF, 395 kB
 

Kam v létě za zábavou a poučením? Přijďte do Návštěvnického centra ČNB!

Česká národní banka zve veřejnost do svého Návštěvnického centra během letních měsíců. Zábavné aktivity, interaktivní obrazovky a kvízy expozice Za měnou vás vtáhnou do světa peněz a ekonomiky. Prohlédnout si můžete také krátkodobou výstavu Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993, vytvořenou k 30. výročí oddělení československé měny. Po prohlídce je navíc pro adrenalinové nadšence připravena v okolí České národní banky také úniková hra, pomocí které se zapojíte do honby za finančními podvodníky. Nabídka pro děti a dospělé je zcela zdarma, rezervace není nutná.

 
POZVÁNKA
 

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícího pod názvem TOPEU

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že zahraniční subjekt vystupující pod názvem TOPEU, který na webových stránkách https://webtrader.topeu.net a https://topeu.net/ nabízí v české jazykové mutaci investorům možnosti investic, nedisponuje žádným oprávněním k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Autentická nahrávka. Pozor, takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – I spent two days at the excellently organized ECB conference in the beautiful city of Sintra. I had the opportunity to hear central bankers from around the world reaffirming the very principles I have been advocating back home – our policies will break the persistence of inflation in the foreseeable future, resulting in a significant drop in inflation.


Červnové šetření mezi analytiky ukazuje na pokračující pokles jejich inflačních očekávání.

 
 
 

Očekávané události

 
4. 7. 2023
 
7. 7. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB