Týdenní souhrn
6. – 10. 12. 2021

 
 

T. Nidetzký k hypotékám – Ať vláda řeší nabídku, ne poptávku

Rozhovor viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro Lidové noviny o hypotečních limitech a finanční stabilitě: „Nechceme, aby banky do svých bilancí přijímaly nadměrná rizika, která se pak v případě, že se zvednou úrokové sazby nebo stoupne nezaměstnanost, projeví tím, že lidé nebudou mít na splácení úvěrů. A banky se následně dostanou do problémů také.“

 
ROZHOVOR
 

V. Benda – Měnová politika ČNB mezi Skyllou a Charybdou

Autorský komentář člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy a poradce bankovní rady Jakuba Matějů publikovaný v deníku Právo 10. 12. 2021.

 
KOMENTÁŘ
 

T. Holub – Měnová politika ČNB a její výhled

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba Měnová politika ČNB a její výhled přednesená 7. 12. 2021 pro studentský spolek Prague Banking Club: „Stávající nečekaný výkyv inflace směrem nahoru potřebu normalizace měnové politiky dále výrazně umocnil... Debata není o tom, zda je vysoká inflace dočasná nebo ne, ale co pro tuto dočasnost musejí udělat centrální banky.“

 
PREZENTACE
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v listopadu 2021

Podle dnešních údajů ČSÚ meziroční inflace v listopadu stoupla na 6 %. Šestiprocentní růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v říjnu 2008. "Zveřejněná data potvrzují existenci silných a plošných inflačních tlaků z domácí i zahraniční ekonomiky, které opodstatňují dosavadní zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. K prudkému zdražování dochází v případě služeb i u většiny zboží," uvedl ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Aktualizace Zprávy o finanční stabilitě 2020/2021

ČNB vydává publikaci Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory, která byla schválena bankovní radou ČNB dne 25. 11. 2021. Obsahuje – až na dílčí výjimky – informace dostupné k 30. 9. 2021.

 
PUBLIKACE (pdf, 1,9 MB)
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady o finanční stabilitě  ze dne  25. 11. 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

P. Král – Úrokové sazby by měly ještě stoupnout kvůli inflaci

Ředitel měnové sekce ČNB Petr Král v rozhovoru pro Hospodářské noviny: „Pro zkrocení současné inflační periody, která má podstatnější domácí složku, je třeba, aby krátkodobé úrokové sazby vystoupaly rychle a abychom se podívali na nějakou dobu i nad neutrální úroveň, která je v nominálním vyjádření u repo sazby někde kolem 3 %. Chceme mít jistotu, že se inflace nejen otočí, ale že v horizontu roku a půl klesne dostatečně rychle do blízkosti 2% cíle a že tam setrvá. Proto je třeba se na chvíli dostat nad politicky neutrální sazbu.“

 
ROZHOVOR
 

P. Král – Globální inflace není takový problém jako naše vlastní

Rozhovor ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále pro Deník, ve kterém vysvětluje současnou periodu zvyšování základních úrokových sazeb: „Mohli bychom sedět s rukama v klíně a doufat, ľe inflace nabere jiný směr. Ale doufat není strategie.“

 
ROZHOVOR
 

Analýzy sladěnosti 2021 – jak je na tom ekonomika ČR v kontextu závazku ČR k přistoupení k eurozóně?

Přijetí eura by mělo dále zvýšit přínosy, které pro ČR vyplývají z intenzivního zapojení do mezinárodních ekonomických vztahů, uvádí letošní vydání publikace ČNB Analýzy stupně ekonomické sladěnosti s eurozónou. Přijetí eura však současně přináší rizika plynoucí ze ztráty nezávislé měnové politiky a stabilizační role pružného měnového kurzu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ceny rezidenčních nemovitostí a jejich financování v ČR a v zahraničí

Prezentace ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita Ceny rezidenčních nemovitostí a jejich financování v ČR a v zahraničí přednesená na konferenci Stavební fórum: Výhledy do roku 2022 konané dne 8. 12. 2021.

 
PREZENTACE
 

Termíny zasedání bankovní rady ČNB na rok 2022

Česká národní banka zveřejnila kalendář zasedání bankovní rady ČNB na rok 2022.

 
TABULKA
 
 
 

Očekávané události

 
14. 12. 2021
 
15. 12. 2021
 
16. 12. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!