Týdenní souhrn
(18. – 22. 7. 2022)

 
 

Klíč ke snížení současné inflace

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

E. Zamrazilová – Preferovala bych buď stabilitu sazeb, nebo velice mírné zvýšení

"I kdybych teď zvolila stabilitu sazeb, tak to vůbec neznamená, že se nemůže stát, že neuvidím potřebu přísnější politiky na dalších zasedáních," uvádí viceguvernérka pro Hospodářské noviny. "Pokud tu budou nějaké tvrdé argumenty pro větší zvýšení sazeb, tak to bohužel jinak nepůjde.“

 
ROZHOVOR
 

M. Mora – Bez vyšších úroků by se zdražovalo o 30 procent

"Jako centrální banka zatím děláme restriktivní měnovou politiku. Bylo by samozřejmě žádoucí, abychom v tom pokračovali. A abychom tu restriktivní politiku dělali jako Česká republika i v jiných oblastech," tvrdí viceguvernér v rozhovoru pro deník Echo24.

 
ROZHOVOR
 

Náklady na ofenzivu jsou vždy vyšší než náklady na obranu

„Je vhodné používat intervence proti oslabování koruny, nikoliv kvůli viditelnému posilování koruny,“ říká pro Lidové noviny člen bankovní rady Oldřich Dědek. Podle něj je to daleko schůdnější cesta než přetlačování globálních faktorů a snaha uměle posunout korunu k silnější úrovni.

 
ROZHOVOR
 

Komentář ke statistice platebního styku rok 2021

ČNB zveřejnila detailní komentář ke statistice platebního styku za rok 2021. Jsou zde zveřejněna především data za bezhotovostní transakce jako jsou data o počtu karet, odeslaných plateb a počtu inkas, o počtu transakcí na terminálech s kartami, o objemech příkazů k úhradě a objemech výběrů z bankomatů. Ale i data o hotovostních výběrech i vkladech na přepážkách.

 

 
KOMENTÁŘ
 

Šetření úvěrových podmínek bank – III/2022

Ve 2. čtvrtletí 2022 banky zpřísnily úvěrové standardy ve všech segmentech úvěrového trhu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – červenec 2022

Červencové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání Článek se dívá na to, jakým způsobem se modelový aparát centrálních bank adaptuje na nepředvídatelné události jako jsou pandemie či konflikty, tedy na zcela nové výzvy zejména v současných turbulentních dobách.

 
PDF, 1,7 MB
 

čnBlog – Roční vyhodnocení předpovědí obsažených v GEVu

Globální ekonomický výhled (GEV) přináší každý měsíc pravidelný přehled nejnovějších předpovědí ekonomického vývoje od mezinárodních institucí, vybraných centrálních bank a agentury Consensus Economics. Které ze sledovaných institucí byly ve svých předpovědích pro rok 2021 nejúspěšnější?

 
ČNBLOG
 

Aktualizace dohledového benchmarku č. 2/2018

ČNB vydává aktualizaci dohledového benchmarku č. 2/2018 k provádění mezinárodních sankcí.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Bankovky 5000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem zůstávají v platnosti

Bankovky 5000 Kč zůstávají i po 1. červenci 2022 v oběhu jak ve variantě s úzkým, tak s širším stříbřitým proužkem. Pravidla pro nakládání s nimi se nemění a je tedy možné s nimi i nadále standardně platit za nákup zboží a služeb. Jak již dříve uvedla Česká národní banka, ukončení platnosti bankovek s úzkým stříbřitým proužkem se pětitisícikoruny netýká.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Gregor Johann Mendel na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč, která připomene 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela. V prodeji bude od středy 20. července 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prázdniny v Návštěvnickém centru ČNB

Seznamte se s Českou národní bankou! Pro období prázdnin jsme pro vás v expozicích ČNB připravili speciální program.

A nebo chcete raději zůstat venku a zkusit vypátrat členy finančního gangu? Potom si zahrajte naši venkovní únikovou hru a vydejte se po Praze po stopách zločinců, kteří se snaží připravit lidi o peníze.

PRÁZDNINOVÝ PROGRAM VENKOVNÍ ÚNIKOVKA
 
 
 

Očekávané události

 
25. 7. 2022
 
28. 7. 2022
 
29. 7. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB