Týdenní souhrn
22. – 26. 11. 2021

 
 

Rozhodnutí bankovní rady ČNB v oblasti finanční stability

Bankovní rada ČNB rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Bankovní rada ČNB také rozhodla o zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy bank (CCyB) o 0,5 p. b. na 2 % s účinností od 1. ledna 2023.

TISKOVÁ ZPRÁVA PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

ČNB vydala Opatření obecné povahy

ČNB vydala Opatření obecné povahy ke stanovení:

 

T. Nidetzký vysvětluje zpřísnění hypoték

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký vysvětloval v pořadu Byznys ČT24 Speciál rozhodnutí ČNB nastavit horní limity pro poskytování hypotečních úvěrů od dubna 2022. „Po obezřetném přístupu bank, kdy byla ekonomická nejistota, dochází k rozvolnění úvěrových standardů u bank. Rozhodli jsme se, i v souladu s novým zákonem, že přistoupíme ke znovuzavedení úvěrových ukazatelů,“ řekl.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Nidetzký – Budeme ještě zvyšovat úrokové sazby

Z rozhovoru viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého pro zahraniční ekonomický zpravodajský server MNI: "Bude ještě potřeba zvýšit úrokové sazby v prosinci. O kolik, to bude záležet na situaci, ale neviděl bych to na tak výrazný skok, jako byl v listopadu. Další jednání je v únoru. Potřebujeme se sazbami vystoupat na určitou úroveň, poté počkat na transmisi a případně už jen dolaďovat." (anglicky) 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub – Po sundání nohy z plynu začneme lehce ťukat na brzdu

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub byl hostem podcastu MakroMixér. Vyjádřil se k aktuálním ekonomickým tématům včetně očekávaného vývoje úrokových sazeb: „Po sundání nohy z plynu začneme lehce ťukat na brzdu, žádné zadupnutí brzdového pedálu.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda v debatě Salonu Týdeníku Echo k inflaci

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v debatě o inflaci s budoucím ministrem průmyslu Věslavem Michalikem ze STAN a hlavním ekonomem J&T Bank Petrem Sklenářem. Debatu uspořádal 16. 11. 2021 týdeník Echo v rámci veřejného Salonu v Knihovně Václava Havla. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

O. Dědek – Je otázka, zda je přehodnocení růstu dolů poslední

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek v rozhovoru pro Seznam TV o jeho pohledu na růst úrokových sazeb, o faktorech, které živí inflaci, nebo o vlivu covidové vlny na ekonomiku: „Necítím se v globálním pohledu jako nějaký disident. Od toho nás je v bankovní radě sedm, aby se střetávaly různé názory a z toho krystalizovalo nějaké řešení.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prezentace Ekonomický výhled a měnová politika ČNB

Prezentace ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále Ekonomický výhled a měnová politika ČNB pro Setkání bankovní rady ČNB se zástupci podnikatelských a zaměstnavatelských svazů, které se konalo 24. 11. 2021.

 
PDF (1 MB)
 

Finance a financování obcí – pohled ČNB

Prezentace náměstka ředitele měnové sekce ČNB Luboše Komárka Finance a financování obcí – pohled ČNB pro 24. celostátní finanční konferenci, která se uskutečnila 25. 11. 2021.

 
PDF (633 kB)
 

Zpráva mise MMF

MMF vydal Závěrečné prohlášení z konzultací dle čl. IV Dohody o MMF s Českou republikou pro rok 2021 (anglicky)

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 6/2021 – Monetary Policy Spillover to Small Open Economies: Is the Transmission Different under Low Interest Rates?

Článek zkoumá dopad nízkých a záporných měnověpolitických sazeb ve velkých světových ekonomikách na bankovní úvěry ve čtyřech malých otevřených ekonomikách – Kanadě, Chile, České republice a Norsku.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
30. 11. 2021
 
1. 12. 2021
 
2. 12. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!