Týdenní souhrn
28. 3. – 1. 4. 2022

 
 

ČNB zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,50 procentního bodu na 5,00 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,00 % a lombardní sazby na 6,00 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 1. dubna 2022.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Nové, závazné limity pro posuzování hypoték

Od 1. dubna 2022 se mění pravidla pro posuzování žadatelů o hypoteční úvěr. Úvěrové ukazatele budou banky zohledňovat u nových úvěrů, v případě refinancovaných úvěrů jen v případě, že se původní úvěr navýší. Při refixaci k novému posouzení klienta nedochází, tzn. nové limity se neuplatňují.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

M. Mora vysvětluje zvýšení úrokových sazeb

Vystoupení viceguvernéra Marka Mory v pořadu Byznys ČT24 Speciál v návaznosti na měnověpolitické rozhodnutí bankovní rady o zvýšení základních úrokových sazeb.

 
ROZHOVOR
 

Článek M. Mory publikovaný v BIS Papers

Odborný článek viceguvernéra Marka Mory a poradce bankovní rady Kamila Galuščáka Měnověpolitické a fiskální poučení z pandemie – případ České republiky, vycházející z tématu projednávaného na zasedání viceguvernérů centrálních bank rozvíjejících se trhů, které pořádala Bank for International Settlements ve dnech 24.–25. února 2021.

 
ODBORNÝ ČLÁNEK (anglicky)
 

ČNB zveřejňuje Roční zprávu o výsledku hospodaření a Roční účetní závěrku za rok 2021

Česká národní banka v roce 2021 vykázala účetní ztrátu ve výši 37,7 mld. Kč a její kumulovaná ztráta z předchozích let se tak prohloubila na 75,3 mld. Kč.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB vydává pamětní bankovku s portrétem Karla Engliše

Pamětní bankovka ČNB připomínající budování československé měny je historicky první českou bankovkou, která je opatřena hologramem.

CELÁ ZPRÁVA KRÁTCE Z ČNB OCHRANNÉ PRVKY
 

Inflační očekávání finančního trhu – březen

Údaje získané z březnového šetření jasně signalizují, že aktuální geopolitická situace podle analytiků nezanedbatelně ovlivní domácí makroekonomický vývoj a zároveň vnáší do prognóz vysokou míru nejistoty. Inflační očekávání v ročním horizontu výrazně vzrostla s ohledem na nedávný dramatický nárůst cen komodit, a to nejen energetických surovin. V tříletém časovém horizontu zůstávají ale nezměněna mírně nad 2% cílem.

 
PDF, 1 MB
 

CNB WP 3/2022 – Cooling the Mortgage Loan Market: The Effect of Recommended Borrower-Based Limits on New Mortgage Lending

Tento článek, jehož autory jsou Martin Hodula, Milan Szabo, Lukáš Pfeifer a Martin Melecký, se zabývá vlivem regulatorních doporučení ohledně maximálního poměru výše úvěru k hodnotě zajištění (LTV), poměru výše dluhu k příjmům (DTI) a poměru dluhové služby k příjmům (DSTI) u nových úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí.

 
WORKING PAPER
 

Základní ukazatele finančního zdraví za 4. čtvrtletí 2021

Ukazatele finančního zdraví byly vytvořeny Mezinárodním měnovým fondem v zájmu podpory mezinárodního srovnávání a podpory makroobezřetnostních analýz finančního trhu. Česká národní banka se zapojila do tohoto projektu a poskytuje všechny údaje (základní i nepovinné) ve čtvrtletní periodicitě. Poslední aktualizace ukazatelů obsahuje data za 4. čtvrtletí 2021.

 
UKAZATELE
 

ČNB získala mezinárodní ocenění za transparentnost

Česká národní banka získala prestižní ocenění za transparentnost Central Banking Transparency Award 2022. Cenu za otevřenou a srozumitelnou komunikaci se širokou veřejností i odborníky a neutuchající snahu o další zvyšování její transparentnosti jí udělil odborný portál (časopis) Central Banking, který se již více než čtvrtstoletí zaměřuje na zpravodajství o centrálním bankovnictví.  

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Sekci rozpočtu a účetnictví ČNB nově povede Daniel Šafránek

Novým ředitelem sekce rozpočtu a účetnictví ČNB byl od 1. dubna 2022 jmenován Daniel Šafránek. Na základě výsledků otevřeného výběrového řízení o tom rozhodla bankovní rada na svém jednání 13. ledna 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Nový ředitel regionálního pracoviště ČNB v Českých Budějovicích

Novým ředitelem odboru provozního České Budějovice sekce peněžní byl od 1. dubna 2022 jmenován Karol Szitás, dosavadní zástupce ředitele odboru. O jeho jmenování do funkce rozhodla bankovní rada ČNB na jednání 23. března 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Bydlení

Malé indiánské týpí, pár kožešin na zahřátí a dýmka míru – to je podle Otíka ideální bydlení. Dokonce mu ani nevadí, že mu ze stanu čouhají nohy. Ale co kuchyň, koupelna? V dnešním díle se Otík dozví, že bydlení lze řešit i lépe. Co myslíte, rozhodne se požádat o hypotéku, nebo bude jeho životnímu stylu více vyhovovat nájemní bydlení? A rozumí vůbec pojmům, které s bydlením souvisejí?

 
www.otanegramota.cz
 
 
 

Očekávané události

 
4. 4. 2022
 
6. 4. 2022
 
7. 4. 2022
 
8. 4. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB