Týdenní souhrn
(11. – 14. 4. 2023)

 
 

Jan Kubíček: O zvýšení sazeb rozhodne růst mezd a vývoj fiskální politiky

„Vidíme už během prvních tří měsíců roku, že výběr nepřímých daní, DPH a spotřební daně vyloženě zaostává. To už bude těžké vyrovnat. Pokud by to pokračovalo tak špatně jako v prvním čtvrtletí, byl by to, myslím, argument pro zvýšení sazeb,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Jan Kubíček, člen bankovní rady ČNB.

 
ROZHOVOR
 

Jan Procházka: Pokud mzdy porostou moc rychle, sazby můžeme v květnu zvednout

„Pokud se ukáže, že trh práce je přehřátý a politika ECB i Fedu bude aktivistická, odpověď je jednoznačná. Musí se zvýšit sazby, a to možná už na příštím jednání,“ uvedl člen bankovní rady Jan Procházka v rozhovoru pro týdeník Ekonom. Vedle měnové politiky a blížícího se rozhodování bankovní rady o nastavení úrokových sazeb byly tématem také stabilita bankovního sektoru nebo budoucnost digitálních měn.

 
ROZHOVOR
 

Inflace v březnu 2023 dále klesla a nacházela se jen lehce nad prognózou

Pravidelný komentář České národní banky k aktuálnímu cenovému vývoji. Březnová inflace ve srovnání s únorem dále zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Ve srovnání se zimní prognózou ČNB byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Příčinou byl zejména znatelně rychlejší růst cen potravin. 

 
KOMENTÁŘ
 

Petr Král: Pokles inflace bude pokračovat

„Meziroční inflace bude každý měsíc o více než jeden procentní bod nižší, než byla v tom měsíci předchozím. Kolem poloviny roku bychom se měli dostat k desetiprocentní hranici cenového růstu, ve druhé polovině letošního roku pak inflace zamíří do jednociferných hodnot,“ uvedl ředitel sekce měnové Petr Král k budoucímu vývoji inflace v pořadu Byznys ČT24 speciál.

 
ROZHOVOR
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 29. března 2023 a graf rizik inflační prognózy

 
PODROBNOSTI
 

Prezentace a vystoupení představitelů ČNB

 

 

Finanční instituce musí důsledně řídit rizika

Vyjádření ředitele sekce regulace a mezinárodní spolupráce ČNB Vojtěcha Bellinga k článku Dominika Stroukala ze dne 4. dubna 2023 uveřejněnému na serveru e15.cz „Poslední banka ruší účty kryptofirmám. Přitom k tomu není žádný důvod“.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Dostupnost institucionálních úvěrů a finanční tíseň domácností

Blogový článek vycházející z Working Paperu Grossmann a Jurajda (2023) popisuje vztah institucionálního financování a výskytu exekucí. Ukazuje se, že již samotná dostupnost bankovní pobočky může mít dlouhodobý dopad na finanční zdraví obyvatel.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Regionální sentiment středoevropských měn v globálním kontextu

V akademickém světě se pohybu kurzů a ovlivňujích faktorů věnuje celá řada prací. Článek trochu vybočuje ze standardního vnímání kurzů a ukazuje, že jejich vývoj nesouvisí pouze s makroekonomickými fundamenty, ale také se změnou v náladě globálních investorů či důvěryhodnosti regionu, zejména pak v době nejistoty na finančních trzích a útěku do bezpečných aktiv.

 
ČNBLOG
 

Kolotoč Michala Jagelky s ČNB

Český rozhlas natáčel na Velký pátek o zajímavých místech v Praze ukrývajících poklady. Nechybělo mezi nimi ani Návštěvnické centrum ČNB, o kterém si s Michalem Jagelkou v pořadu Kolotoč povídala ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB Petra Krmelová.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka: CNB Research Open Day 2023

Česká národní banka vás zve na osmnáctý ročník CNB Research Open Day, který se uskuteční fyzicky v pondělí 15. května 2023 v budově Plodinové burzy České národní banky. Tato akce vám poskytne příležitost seznámit se s tím nejlepším z aktuálního výzkumu ČNB a setkat se s výzkumníky ČNB v neformálním prostředí. U příležitosti 30. výročí ČNB bude na CNB Research Open Day prezentováno shrnutí výzkumu organizace za posledních několik let a bude diskutován vývoj role výzkumu v rámci ČNB.

PROGRAM REGISTRACE
 

Studentské stáže v ČNB

Česká národní banka patří mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice. Využijte příležitost mít ji v životopise už na startu své kariéry! Nabízíme placené stáže pro studenty ekonomických, právnických a technických oborů a to v rámci bakalářského, magisterského i doktorského studia.

 
PODROBNOSTI
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Jarní zasedání IMFNews a WorldBank je příležitostí diskutovat výzvy, před kterými stojí světová ekonomika. Za ČNB se ho letos účastní Karina Kubelková (KubelkovaKarina) a Jan Procházka (Spazzzier).


ČNB – Guvernér Aleš Michl a člen bankovní rady Jan Kubíček dnes v Návštěvnickém centru ČNB přivítali členy Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Následovala společná schůze poslanců a členů bankovní rady s hodnocením aktuální makroekonomické situace a jejím předpokládaným vývojem.


Inflace bude pokračovat ve zpomalování, říká Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB.

 
 
 

Očekávané události

 
17. 4. 2023
 
20. 4. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB