Týdenní souhrn
2. – 6. 8. 2021

 
 

ČNB zvýšila úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 0,75 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na 1,75 %, diskontní sazbu ponechala beze změny na 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 6. srpna 2021.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

J. Rusnok: Nešlapeme na brzdu, stahujeme nohu z plynu

Guvernér ČNB Jiří Rusnok byl hostem pořadu Byznys ČT24. „Nešlapeme na brzdu, stahujeme nohu z plynu, protože doteď jsme měli mimořádně uvolněné měnové podmínky“, komentoval rozhodnutí bankovní rady o zvýšení úrokových sazeb.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ministryně financí na jednání bankovní rady ČNB

Jednání bankovní rady ČNB se dne 5. srpna 2021 zúčastnila ministryně financí Alena Schillerová. Jednalo se o standardní návštěvu ministra financí, který se může stejně jako jiný pověřený člen vlády účastnit zasedání bankovní rady, ale pouze s poradním hlasem. Naposledy se jednání bankovní rady ČNB účastnil v listopadu 2017 ministr financí Ivan Pilný.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Sazby teď půjdou setrvale nahoru

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je ředitel sekce měnové Petr Král, dále pak boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 13. srpna 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB zveřejnila novou prognózu

Makroekonomická prognóza je klíčovým podkladem pro rozhodování bankovní rady ČNB. Představuje vnímání odborníků ČNB ohledně nejpravděpodobnějšího budoucího vývoje ekonomiky včetně chování samotné centrální banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Setkání s analytiky – nová prognóza ČNB

V pátek 6. srpna 2021, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představil novou prognózu ČNB člen bankovní rady Vojtěch Benda a ředitel měnové sekce Petr Král. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE (PDF, 8 MB) VIDEO
 

T. Nidetzký: Finanční vzdělávání je nejlepší nástroj pro ochranu klientů

Viceguvernér Tomáš Nidetzký v pořadu ČAP Insurance talk hovoří nejen o své roli v ČNB, ale hodnotí také aktuální problematiku zdanění technických rezerv pojišťoven, systém evropské regulace a jeho dopady nebo rozvíjí otázku, jak velmi je důležité finanční vzdělávání veřejnosti.

 
VIDEO
 

Novela zákona o ČNB nabyla účinnosti

Dne 1. srpna 2021 nabyl účinnosti zákon č. 219/2021 Sb., který novelizoval zákon č. 6/1993 Sb., o České národní bance. Novela rozšířila spektrum měnověpolitických obchodů prováděných centrální bankou a nově dala ČNB pravomoc stanovit právně závaznou formou makroobezřetnostní limity v oblasti hypotečních úvěrů, pokud se objeví systémová rizika pro finanční stabilitu v oblasti poskytování hypoték. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

POP matematika

ČNB se dlouhodobě snaží rozvíjet finanční gramotnost veřejnosti. Člen bankovní rady Aleš Michl se rozhodl ukázat, že finanční gramotnost a s ní spojená matematika není žádná nuda. Ke spolupráci si přizval Terezu Bártlovou z Matematicko-fyzikální fakulty UK, která se zase věnuje popularizaci matematiky, a společně vymysleli seriál kvízů s příklady z běžného života. Pokuste se tyto příklady, rébusy a hádanky rozluštit.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Výhled a omezení decentralizovaných financí: Je interoperabilita blockchainů jediným handicapem?

Lze z decentralizovaných financí vytvořit smysluplnou globální alternativu k tradičním financím? O tom, zda skutečně mají potenciál nastolit otevřenější a transparentnější prostředí ve finančním odvětví, a o výzvách, které stojí před jejich rozšířením, píše Alexis Derviz.

 
ČNBLOG
 

Inflační očekávání finančního trhu – červenec

Z výsledků červencového šetření vyplývá, že analytici předpokládají růst české ekonomiky v letošním roce stejným tempem, jako očekávali v červnu, zatímco v příštím roce by dynamika hospodářského růstu mohla být nepatrně vyšší. Pohled na budoucí vývoj spotřebitelských cen se za poslední měsíc nezměnil ani v ročním, ani v tříletém časovém horizontu. Dále analytici předpokládají, že na srpnovém zasedání bankovní rady ČNB dojde k dalšímu navýšení základních úrokových sazeb.

 
PDF, 715 kB
 

Informace o úvěrech v programech COVID

Na stránce Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID byl zveřejněn přehled o úvěrech v programech COVID k 15. červenci 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
9. 8. 2021
 
10. 8. 2021
 
12. 8. 2021
 
13. 8. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!