Týdenní souhrn
10. – 14. 1. 2022

 
 

J. Rusnok v rozhovoru pro Ekonom – S inflací si poradíme

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro týdeník Ekonom hovořil nejen o aktuálním tématu rostoucí inflace a očekávané reakce ČNB v podobě opakovaného razantního zvyšování úrokových sazeb: „cenová stabilita, která se tím navrátí, je dlouhodobě větší hodnotou než krátkodobé zpomalení ekonomického růstu,“ uvedl. Tématem byly také výkonnost české ekonomiky, kurz koruny nebo hypotéky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Guvernér k inflaci: Není důvod k obavám

„Nejde nám jen o návrat inflace do blízkosti 2% cíle, ale také o to, aby se v hlavách lidí neusídlila představa, že tu s námi tato zvýšená inflace bude navěky,“ komentuje guvernér Jiří Rusnok aktuální inflační epizodu a související reakci České národní banky v podobě zvyšování základních úrokových sazeb.

 
KRÁTCE Z ČNB
 

M. Mora – Lednová inflace bude vysoká kvůli přecenění

Viceguvernér Marek Mora v rozhovoru pro pořad Naše Česko vysílaný na TN Live o výhledu inflace pro nejbližší měsíce, reakci měnové politiky, která se snaží srazit inflaci zpět k cíli a zklidnit inflační očekávání, a o kurzu koruny.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

M. Mora – Inflace se dostane k 10 %, ale už na jaře bude lépe

Rozhovor viceguvernéra Marka Mory pro Seznam TV o výhledu inflace na letošní rok a reakci měnové politiky ČNB: „Jeden dva kroky ještě budou muset být výraznější. Domníval bych se, že v únoru to bude víc než o čtvrtku. Od května to už bude jen proces jemného ladění. Už jsme blízko vrcholu našich sazeb.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda – Usilujeme o to, aby tu s námi vysoká inflace nezůstala dlouho

Člen bankovní rady Vojtěch Benda debatoval s dalšími hosty pořadu CNN Prima News Co na to vaše peněženka na téma současné vysoké inflace, jejích příčinách a reakce ČNB. „Máme delší dobu velmi přehřátý trh práce, rekordně nízkou nezaměstnanost, velmi rychle rostou mzdy a rychle roste spotřeba domácností, která jenom za třetí kvartál rostla o šest procent, což je velmi vysoké číslo. Jsou domácí vlivy, se kterými bojovat můžeme, a máme bránit tomu, aby se ta inflace, i ta dovezená, přelila do té domácí a zůstala tady s námi dlouho,“ uvedl V. Benda.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub ve Snídani s Novou: Nástroje centrální banky fungují tak, jak mají

Ze začátku roku očekáváme velmi vysokou inflaci, od druhého čtvrtletí se začne snižovat. Snažíme se, aby začátkem roku 2023 byla inflace zpátky v blízkosti 2 %, a věřím, že se nám to podaří. Kdybychom nedělali nic, mohla by inflace zůstat pětiprocentní, nikoliv dvouprocentní, uvedl člen bankovní rady Tomáš Holub ve vysílání TV Nova.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v prosinci 2021

Podle zveřejněných údajů ČSÚ vzrostla v prosinci 2021 cenová hladina meziročně o 6,6 %. Inflace tak dále zrychlila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Prosincový růst spotřebitelských cen byl o jeden procentní bod rychlejší, než očekávala podzimní prognóza ČNB. Za touto odchylkou stála koncem loňského roku – stejně jako v říjnu a listopadu – především  akcelerující jádrová inflace.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Inflační očekávání

Jak významná jsou pro měnovou politiku inflační očekávání domácností, firem a finančních trhů? A jaký vliv má současná zvýšená inflace na jejich ukotvenost v jednotlivých zemích? Aktuální téma rozebral Vojtěch Molnár.

 
ČNBLOG
 

CNB RPN 3/2021 – Interaction of Cyclical and Structural Systemic Risks: Insights from Around and After the Global Financial Crisis

Martin Hodula, Jan Janků a Lukáš Pfeifer v tomto článku zkoumají, do jaké míry různá strukturální rizika prohlubují materializaci cyklického rizika.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Struktura oběživa k 31. 12. 2021

ČNB vydala přehled struktury oběživa ke konci roku 2021. Hodnota oběživa (všech oběžných i pamětních bankovek a mincí) činila k 31. 12. 2021 celkem 731,1 mld. Kč, v průběhu roku se tak zvýšila o 19,2 mld. Kč. Dosud nejvyšší roční nárůst oběživa byl zaznamenán v roce 2020, a to o 67,5 mld. Kč.

 
TABULKA
 

Ekonomický bulletin ECB – prosinec

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých 16. prosince 2021.

 
PDF, 307 kB
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 
 
 

Očekávané události

 
17. 1. 2022
 
20. 1. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!