Týdenní souhrn
25. – 29. 10. 2021

 
 

Guvernér k aktuálním tématům

Jiří Rusnok se v novém pořadu Očima guvernéra vyjadřuje k aktuálním tématům spojeným s centrálním bankovnictvím, jako je současná inflace a zvyšování úrokových sazeb, ale také k nezávislosti centrálních bank nebo k politice zelené Evropy a konkurenceschopnosti průmyslu.

 
VIDEO
 

Určitě to nebude standardní „hike“

Rozhovor viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro Reuters o úrokových sazbách. V listopadu se bude podle něj pravděpodobně opět rozhodovat mezi zvýšením o půl nebo tři čtvrtiny procentního bodu. I když globální nákladové cenové šoky dříve či později odezní, domácí inflační tlaky si vyžádají ostřejší postup ze strany ČNB, uvedl.

 
ROZHOVOR
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Karel Havlíček Borovský na pamětní minci ČNB

Česká národní banka připomíná 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského. Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč s motivy inspirovanými touto osobností české žurnalistiky a revolučního roku 1848 je v prodeji od středy 27. října 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB doplňuje emisní plán na období 2021–2025

Plán emise bankovek a mincí ČNB v letech 2021–2025 se rozšíří o dvě pamětní stříbrné mince. Bankovní rada do něj nově zařadila pamětní dvousetkoruny k výročí narození Jana Blahoslava a Bedřicha Smetany.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Šetření úvěrových podmínek bank – IV/2021

Z výsledků 38. kola šetření úvěrových podmínek bank, které zachycuje názory bank na změnu nabídky a poptávky u úvěrů nefinančních podniků a domácností, vyplynulo, že poptávka podniků po úvěrech se ve třetím čtvrtletí 2021 zvýšila, zatímco u úvěrů domácnostem na bydlení zvolnila.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Samostatný odbor lidských zdrojů nově povede Helena Dybová

Novou ředitelkou samostatného odboru lidských zdrojů se od 1. listopadu 2021 stává Helena Dybová, která do ČNB přichází na základě výsledků otevřeného výběrového řízení.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity společnosti The Unicornex Group s.r.o.

Společnost The Unicornex Group, které bylo dne 23. února 2021 odňato oprávnění k vydávání elektronických peněz a poskytování platebních služeb, nedisponuje v současné době žádným oprávněním k poskytování platebních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice a ČNB její činnost nedohlíží. Svěřené peněžní prostředky nejsou chráněny v souladu se zákonem o platebním styku.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vítěz Ceny ČNB strávil den v centrální bance

Vítěz soutěže o Cenu ČNB za nejlepší tříminutové video na téma Stanou se digitální měny centrálních bank brzy alternativou k hotovosti? Adam Zimčík strávil den v České národní bance.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB na pracovním veletrhu Profesia days Praha

Co se vám jako první vybaví, když se řekne ČNB? A jaký pocit by to byl, mít ČNB ve svém životopise? Ptali jsme návštěvníků našeho stánku na Profesia days, největším pracovním veletrhu v ČR, který se letos uskutečnil 6. – 7. října 2021 na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech. Podívejte se na krátkou video reportáž.

 
VIDEO
 

Navštivte Expozici ČNB v Brně

Od pondělí 20. září 2021 můžete opět navštívit naši brněnskou expozici „Lidé a peníze“. Představí vám ucelenou historii vývoje měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Otevřeno bude ve všední dny od 9.00 – nezapomeňte si zarezervovat termín!

 
VÍCE INFORMACÍ
 
 
 

Očekávané události

 
2. 11. 2021
 
4. 11. 2021
 
5. 11. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!